StoryEditorPoważne objawy

Rak okrężnicy – jak go rozpoznać? Należy zrobić ważny test!

18.07.2023., 12:00h
Problemy z jelitem grubym należą do częstych przypadłości. Wszystkiemu winne jest złe odżywiane i brak ruchu! Jakie są rokowania w przypadku raka okrężnicy? Jak przebiega leczenie?

Czym jest rak okrężnicy?

To jeden z rodzajów nowotworów jelita grubego. Ten zaś jest drugą co do częstotliwości przyczyną zgonów z powodu nowotworów. Najwięcej takich przypadków rozpoznaje się u pacjentów powyżej 50. roku życia. Okrężnica to najdłuższa część jelita grubego. Zmiany nowotworowe mogą pojawić się w okrężnicy wstępującej, poprzecznej, zstępującej lub esowatej.

Czynniki rozwoju raka okrężnicy

Rak okrężnicy jest dość dobrze przebadanym i opisanym typem nowotworu. Często pojawia się u pacjentów dotkniętych chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Częściej dotka mężczyzn, najwięcej zachorowań notuje się między 60. a 70. rokiem życia.

Rak okrężnicy – czynniki ryzyka:

  • niezdrowy tryb życia,
  • zbyt dużo czerwonego mięsa w diecie,
  • zbyt niska podaż błonnika,
  • brak ruchu,
  • częste zaparcia,
  • palenie papierosów,
  • uwarunkowania genetyczne – mutacje w genach nabłonka gruczołowego.

Jakie jeszcze schorzenia mogą przyczynić się do zachorowania? Są to, oprócz wyżej wspomnianych, cukrzyca, otyłość, zespół jelita drażliwego, nadciśnienie, czy uchyłkowatość jelita.

Rak okrężnicy: objawy

Symptomy niestety na początku są utajone, co zapewne spowalnia przyszły proces leczenia i pogarsza rokowania. Stąd istotna wydaje się kwestia badań profilaktycznych, dzięki którym raka można wykryć na wczesnym etapie zaawansowania. 

Najczęstsze objawy, które powinny zaniepokoić i przyspieszyć wizytę u specjalisty, to:

  • krew w stolcu,
  • zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia i biegunki na przemian,
  • tępy ból w okolicy podbrzusza po prawej stronie,
  • ciemne stolce,
  • zatrzymanie wypróżnień i gazów wzdęcia, wymioty i ból brzucha.

Okazuje się, że krwawienia z przewodu pokarmowego bywają utajone, bez widocznych śladów krwi. Specjaliści radzą, aby po 45. roku życia wykonać badanie kału na krew utajoną właśnie. Taki test wykonamy także samodzielnie – wystarczy odwiedzić aptekę, ale można też uzyskać skierowanie od lekarza! Szybka utrata wagi może świadczyć o przerzutach.

Rak okrężnicy – jakie badania wykonać?

Szybkiemu wyleczeniu sprzyja czas – jak najszybsze zdiagnozowanie daje możliwość powrotu do zdrowia. Ponad 80 procent chorych wraca do normalnego funkcjonowania, jeśli rak został wyryty we wczesnym stadium. Wystąpienie przerzutów komplikuje sprawę. Podstawową czynnością jest badanie wykonane przez lekarza za pomocą dłoni (per rectum) oraz wspomniany test na krew utajoną. Istotne informacje o stanie zdrowia przynosi także kolonoskopia, tomografia komputerowa, USG, czy rentgen klatki piersiowej (aby wykluczyć przerzuty).

image
Zadbaj o jelita!

Jakie są objawy nowotworu jelita cienkiego?

Rak okrężnicy – co z leczeniem?

Główną metodą jest szybkie usunięcie guza. Jeśli zmiany są nieoperacyjne, stosowana jest chemioterapia i następnie operacja. Zdarza się, że lekarz decyduje o założeniu stomii. Chory pozostaje pod stałą opieką lekarzy i ich obserwacją. Należy wówczas wykonywać regularne badanie stężenia antygenu rakowego (markera CEA), kolonoskopię z biopsją, USG, tomografię komputerową.

Rak okrężnicy – co jeść, aby nie zachorować?

Zdrowe odżywianie to podstawa. Aby uniknąć chorób jelita grubego, należy mocno ograniczyć spożycie czerwonego mięsa. Co powinno znaleźć się w jadłospisie? Spora ilość bezskrobiowych warzyw i owoców (np. sałaty, pomarańcze, owoce jagodowe), owoce morza, orzechy, pestki, czosnek, jogurty z żywymi bakteriami, pieczywo pełnoziarniste z dużą zawartością błonnika. Ważna jest podaż kwasu foliowego, witaminy C i D, beta-karotenu, wapnia i selenu.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: zywieniemaznaczenie.pl, zwrotnikraka.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 13:31