StoryEditorNowe metody

Rak trzonu macicy – cichy zabójca kobiet. Są nowe metody walki z chorobą!

25.06.2023., 11:00h
Rak trzonu macicy to choroba cywilizacyjna, wiąże się m.in. z niezdrową dietą, otyłością, brakiem aktywności. Ostatnie lata przyniosły tendencję wzrostu zachorowań na tę podstępną chorobę. W jaki sposób można leczyć tego raka?

Rak endometrium, znany jako rak trzonu macicy, zbiera żniwo wśród kobiet, tak wynika z danych. W Europie 1 do 2 kobiet spośród 100 zachoruje na ten typ nowotworu, w krajach Unii Europejskiej rocznie 88 tys. kobiet dowie się o tym, że ma raka endometrium. Ta liczba nie maleje, a rośnie, o czym rozmawiano podczas warszawskiej konferencji „Onkologia 2023 – perspektywy”. – Jeśli porównalibyśmy rok 2019 z rokiem 1999 – to mamy podwojenie liczby zachorowań w Polsce. W tej chwili jest ponad 6 tys. przypadków rocznie. Dziennie 16 kobiet dowiaduje się, że ma raka trzonu macicy – podkreśla dr Anna Dańska-Bidzińska z Oddziału Ginekologii Onkologicznej Szpitala Klinicznego WUM w Warszawie.

image

Rak trzonu macicy

FOTO: Envato Elements

Rak endometrium w Polsce

Ta jednostka chorobowa stanowi siódmą co do częstości przyczynę zgonów w Europie Zachodniej, a w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił wzrost śmiertelności, zwłaszcza w grupie powyżej 65. roku życia. Jeszcze w 1999 roku zanotowano 761 zgonów z powodu raka trzonu macicy, a w 2019 aż 1859.

image
Obserwuj ciało!

Rak trzonu macicy bardziej zjadliwy niż szyjki – jakie są objawy?

Typy molekularne raka trzonu macicy

Określenie typów molekularnych raka endometrium to klucz do skutecznego leczenia i szansa na przeżycie: – Chore w wyższych stopniach zaawansowania, które mają korzystny typ molekularny, mogą mieć o wiele lepsze rokowania i szanse wieloletniego przeżycia, niż pacjentki w I stopniu z mniej korzystnym typem molekularnym – wyjaśnia dr Dańska-Bidzińska. Bardzo ważna jest także diagnostyka obrazowa.

Kto choruje na raka endometrium?

Ten typ nowotworu złośliwego jest związany z wiekiem, dotyka przeważnie kobiety po 50. roku życia, po menopauzie. Do 20 procent przypadków zdarza się u młodszych kobiet. Najczęściej, bo w około 75 procentach rak jest w pierwszym stopniu zaawansowania, występuje jedynie w macicy, stąd wskaźnik przeżycia 5-letniego na tym etapie wynosi 90 procent. Dlatego taka ważna jest szybka diagnoza – im wcześniejsze rozpoznanie, tym lepsze rokowania. Czas ma znaczenie, a więc kobiety powinny zadbać o regularne badania i o zdrowy tryb życia.

Leczenie raka trzonu macicy

Najczęściej, za pomocą laparoskopii usuwa się macicę z przydatkami, a niekiedy także z węzłami chłonnymi: – Kiedy dojdzie do nawrotu choroby i pacjentka była już leczona chemioterapią, ma po tej metodzie leczenia progresję, wtedy możemy spróbować zakwalifikować ją do nowoczesnej metody leczenia, czyli do immunoterapii. Metody dostępnej w Polsce, choć nierefundowanej – opisuje dr Anna Dańska-Bidzińska. To terapia skierowana do pacjentek w stadium zaawansowanym – daje nadzieję na wydłużanie życia. W Polsce nie ma jeszcze pełnej refundacji NFZ tej metody, jednak są szanse na zmiany. W Ministerstwie Zdrowia już toczą się negocjacje o refundacjach tej terapii.

Rak trzonu macicy – objawy: 

  • nieregularne i obfite ropne upławy,
  • plamienia i krwawienia przed menopauzą,
  • krwawienia po zaniku miesiączki (u kobiet starszych),
  • bóle w podbrzuszu, okolicy krzyżowej oraz krwiste upławy (w stopniu zaawansowanym),
  • uczucie pełności w miednicy.

W przypadku niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło informacji: PAP MediaRoom

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:39