Nowotwór ucha to jeden z rodzajów zmian wchodzących w skład chorób głowy i szyi. Guzy w uchu mogą być łagodne (np. przyzwojaki, gruczolaki, kłębczaki, perlaki wrodzone, nerwiaki nerwu twarzowego i nerwu przedsionkowo-ślimakowego, kostniaki) lub złośliwe – raki: płaskonabłonkowe, gruczołowe, czerniaki, podstawnokomórkowe, mięśniakomięsaki, chrzęstniakomięsaki. Zmiany mogą rozwijać się w uchu środkowym, zewnętrznym lub podochodzą z nosogardła. Jaki typ występuje najczęściej? Zdecydowanie kłębczak lub przyzwojak, na szczęście ten rodzaj należy do zmian niezłośliwych, w przeciwieństwie do raka płaskonabłonkowego.
Kto jest w grupie ryzyka?
Najwięcej przypadków tej choroby obserwuje się u ludzi starszych, około osiemdziesiątki, natomiast te łagodne odmiany dotykają osoby w przedziale 50-60 lat. Nowotwory można podzielić na te pierwotne, wtórne – wynikające z bezpośredniego sąsiedztwa i przerzutowe – z narządów odległych, np. z płuc, piersi, nerki, czy prostaty.
Objawy nowotworów ucha
Wiele zależy od tego, gdzie zlokalizowane są guzy i w jakim stadium choroby się znajdują.
Nowotwory złośliwe ucha środkowego:
- kłujący ból ucha,
- wyciek krwistej wydzieliny,
- niedosłuch,
- zawroty głowy,
- niedowład nerwu twarzowego.
Kłębczak powoduje szum w uszach, ale także inne niepokojące objawy w zależności od tego, gdzie jest umiejscowiony.
W jamie bębenkowej – niedosłuch przewodzeniowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, specyficzne uczucie pełności w uchu, krwawienie.
Kłębczak szyjny – kołatanie serca, napadowe poty, bladość.
Objawy raka ucha środkowego:
- zaburzenia słuchu,
- szum,
- tętnienie w uchu,
- krwawienia lub wycieki z ucha,
- ropa w uchu,
- ból,
- zawroty głowy,
- uszkodzenie nerwu twarzowego: opadanie kącika ust, niemożność mrugania, zamykania oka, czy marszczenia czoła.
W razie zaobserwowania objawów należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda skierowanie do laryngologa. W ustaleniu diagnozy nowotworu ucha pomoże wnikliwe badanie, a także tomograf i rezonans magnetyczny.
Jakie czynniki sprzyjają zachorowaniu na raka ucha?
Nowotwory ucha nie są dziedziczne. Ich przyczyny nie są do końca poznane, ale występowanie przewlekłych stanów zapalnych w uchu środkowym, nadmierna ekspozycja na słońce i być może palenie papierosów – to trzy czynniki ryzyka rozwoju tego raka.
Sposoby leczenia nowotworu ucha środkowego
To przede wszystkim zabieg chirurgiczny, radioterapia, a rzadziej chemioterapia.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: mp.pl, podyplomie.pl/onkologia, zwrotnikraka.pl