StoryEditorRak prostaty

Robot zoperuje prostatę i ochroni ważne funkcje organu!

26.10.2023., 10:00h
Przeciwnicy zbyt mocnej ingerencji technologii w życie człowieka mogą zmienić zdanie. Chirurgia robotowa rozkręca się w naszym kraju na dobre i ma świetne wyniki. Dzięki innowacjom pacjenci cierpiący na nowotwór prostaty mogą liczyć na lepsze zdrowie!

Dzięki operacjom prowadzonym przez robota pacjenci z rakiem prostaty zyskują większe szanse na zachowanie sprawności seksualnej i na trzymanie moczu. Prof. Roman Sosnowski, kierownik Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie w rozmowie dla PAP Zdrowie opowiedział o niezwykłych możliwościach, jakie dają ultranowoczesne rozwiązania w chirurgii.

Rak prostaty a medycyna

Niegdyś chorzy na raka prostaty nie mogli liczyć na operację. Zabiegi wiązały się ryzykiem groźnych powikłań. Z czasem, z rozwojem badań i z wprowadzeniem techniki laparoskopowej, chirurgia urologiczna mogła zapewnić pacjentom coraz skuteczniejsze rozwiązania. Wiązało się to z lepszymi rokowaniami onkologicznymi oraz mniejszymi komplikacjami po operacji, czyli problemami ze wzwodem czy nietrzymaniem moczu.

image

Rak prostaty

FOTO: Envato Elemnts

Rak prostaty – komplikacje

Operacje gruczołu krokowego wymagały niezwykłej precyzji od chirurga. – Gdy mamy komórki rakowe, zależy nam na tym, żeby je wszystkie usunąć. Mówiąc wprost - trwale wyleczyć chorego. Problem polega na tym, że ułożenie różnych narządów, w tym prostaty, tego zadania nie ułatwia. Po torebce gruczołu krokowego biegną struktury takie jak drobniutkie nerwy czy naczynia, które są odpowiedzialne za sfery związane z jakością życia: kontrolę oddawania moczu czy kontrolę wzwodu. Te tzw. pęczki naczyniowo-nerwowe niezwykle łatwo uszkodzić podczas operacji - mogą zostać naciągnięte, przecięte lub zniszczone termicznie, a to oznacza uszczerbek lub wręcz utratę istotnych funkcji – analizuje prof. Roman Sosnowski. Laparoskopia nie gwarantuje takich efektów, natomiast zastosowanie robotów zapewnia usunięcie zmian nowotworowych i zaoszczędzenie ważnych naczyń nerwowych.

Operacja raka prostaty – robot

Wygląda niczym mała dłoń chirurga we wnętrzu ciała, która porusza się we wszystkie strony. Na powiększonym obrazie widać jak przebiega cały proces. Chirurg natomiast obserwuje wszystkie te działania w trójwymiarowej perspektywie i trzyma tzw. manipulatory wyglądające jak joysticki. Mimo ogromnej roli, jaką pełni robot, tak naprawdę to urolog jest tutaj najważniejszy – jego umiejętności, doświadczenie i wiedza.

image
Męskie sprawy

Poznaj czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka prostaty!

 

Zalety operowania robotem:

  • możliwość precyzyjnego preparowania tkanek,
  • zachowanie ważnych funkcji organu, np. trzymanie moczu czy wzwodu,
  • komfortowa pozycja dla chirurga,
  • bezpieczne przerwanie pracy na czas zmiany pozycji,
  • możliwość przeprowadzenia większej ilości zabiegów w ciągu jednego dnia.
  • likwidowanie problemu drżenia rąk.

Operacje za pomocą robota – gdzie

Jednym z takich miejsc jest szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie: – Powstało Centrum Robotyczne, w którym wykonujemy zabiegi z wykorzystaniem robota, centrum nowoczesnej diagnostyki poświęconej rakowi prostaty, gdzie wykonuje się supernowoczesne badanie, jakim jest wieloparametryczny rezonans magnetyczny oraz gdzie w sposób celowany pobiera się wycinki z prostaty, gdy jest podejrzenie raka tego narządu – przeprowadzamy tzw. biopsję fuzyjną prostaty – podsumowuje prof. Roman Sosnowski.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: zdrowie.pap

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:45