Dzięki operacjom prowadzonym przez robota pacjenci z rakiem prostaty zyskują większe szanse na zachowanie sprawności seksualnej i na trzymanie moczu. Prof. Roman Sosnowski, kierownik Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie w rozmowie dla PAP Zdrowie opowiedział o niezwykłych możliwościach, jakie dają ultranowoczesne rozwiązania w chirurgii.
Rak prostaty a medycyna
Niegdyś chorzy na raka prostaty nie mogli liczyć na operację. Zabiegi wiązały się ryzykiem groźnych powikłań. Z czasem, z rozwojem badań i z wprowadzeniem techniki laparoskopowej, chirurgia urologiczna mogła zapewnić pacjentom coraz skuteczniejsze rozwiązania. Wiązało się to z lepszymi rokowaniami onkologicznymi oraz mniejszymi komplikacjami po operacji, czyli problemami ze wzwodem czy nietrzymaniem moczu.
Rak prostaty – komplikacje
Operacje gruczołu krokowego wymagały niezwykłej precyzji od chirurga. – Gdy mamy komórki rakowe, zależy nam na tym, żeby je wszystkie usunąć. Mówiąc wprost - trwale wyleczyć chorego. Problem polega na tym, że ułożenie różnych narządów, w tym prostaty, tego zadania nie ułatwia. Po torebce gruczołu krokowego biegną struktury takie jak drobniutkie nerwy czy naczynia, które są odpowiedzialne za sfery związane z jakością życia: kontrolę oddawania moczu czy kontrolę wzwodu. Te tzw. pęczki naczyniowo-nerwowe niezwykle łatwo uszkodzić podczas operacji - mogą zostać naciągnięte, przecięte lub zniszczone termicznie, a to oznacza uszczerbek lub wręcz utratę istotnych funkcji – analizuje prof. Roman Sosnowski. Laparoskopia nie gwarantuje takich efektów, natomiast zastosowanie robotów zapewnia usunięcie zmian nowotworowych i zaoszczędzenie ważnych naczyń nerwowych.
Operacja raka prostaty – robot
Wygląda niczym mała dłoń chirurga we wnętrzu ciała, która porusza się we wszystkie strony. Na powiększonym obrazie widać jak przebiega cały proces. Chirurg natomiast obserwuje wszystkie te działania w trójwymiarowej perspektywie i trzyma tzw. manipulatory wyglądające jak joysticki. Mimo ogromnej roli, jaką pełni robot, tak naprawdę to urolog jest tutaj najważniejszy – jego umiejętności, doświadczenie i wiedza.
Zalety operowania robotem:
- możliwość precyzyjnego preparowania tkanek,
- zachowanie ważnych funkcji organu, np. trzymanie moczu czy wzwodu,
- komfortowa pozycja dla chirurga,
- bezpieczne przerwanie pracy na czas zmiany pozycji,
- możliwość przeprowadzenia większej ilości zabiegów w ciągu jednego dnia.
- likwidowanie problemu drżenia rąk.
Operacje za pomocą robota – gdzie
Jednym z takich miejsc jest szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie: – Powstało Centrum Robotyczne, w którym wykonujemy zabiegi z wykorzystaniem robota, centrum nowoczesnej diagnostyki poświęconej rakowi prostaty, gdzie wykonuje się supernowoczesne badanie, jakim jest wieloparametryczny rezonans magnetyczny oraz gdzie w sposób celowany pobiera się wycinki z prostaty, gdy jest podejrzenie raka tego narządu – przeprowadzamy tzw. biopsję fuzyjną prostaty – podsumowuje prof. Roman Sosnowski.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: zdrowie.pap
Fot. envato elements