StoryEditorZ natury dobre

Wierzbownica drobnokwiatowa – na łysienie, trądzik i prostatę! Kiedy ją zbierać?

23.05.2023., 14:00h
Wierzbownica drobnokwiatowa ma ciekawe właściwości lecznicze. Sproszkowane ziele można z powodzeniem kupić w aptece. Można też samodzielnie zebrać tę roślinę, ponieważ rośnie w Polsce w wielu niepozornych miejscach. Jakie ma zalety?

Jak wygląda wierzbownica?

Wzrok przykuwają jej różowe, a raczej fuksjowe kwiaty. W takiej formie spotkamy ją na przełomie lipca i sierpnia – to najlepszy czas na zbiór wierzbownicy. Rośnie nad brzegami wód, podmokłych łąkach, na bagnach, w rowach, na leśnych polanach. Należy zbierać łodygi z kwiatami (niezbyt rozwinięte) – górne elementy. Takie okazy suszymy i chowamy do wyparzonego słoika. Przechowujemy w ciemnym miejscu.

Wierzbownica – zastosowanie

To zioło, które wspomaga leczenie prostaty – polecane jest w profilaktyce i łagodzeniu objawów przerostu gruczołu krokowego. Wspiera niwelowanie stanów zapalnych układu moczowego. Wszystko to dzięki zawartym w wierzbownicy flawonoidom i fitosterolom. Jednocześnie z jej dobrodziejstw mogą korzystać kobiety, zwłaszcza w terapii zaburzeń miesiączkowania, czy w trakcie upławów. Jej spożywanie pomaga zwalczyć bezsenność, nerwowość. Wielu mężczyzn stosuje ją, aby przeciwdziałać łysieniu androgennemu. Dzieje się tak, ponieważ ziele to silnie oddziałuje na gospodarkę hormonalną.

image
Pyszne i zdrowe

Przygotuj zdrowy syrop z lilaka – bzu pospolitego! Na co pomaga?

Wierzbownica drobnokwiatowa na trądzik

Wierzbownica znajduje zastosowanie w schorzeniach związanych z hormonami, dlatego świetnie sobie radzi z trądzikiem. Przywraca równowagę w organizmie i dzięki temu zapobiega pojawieniu się kolejnych wyprysków. Idąc za ciosem i tymi właściwościami, można ją stosować w przypadku mocno przetłuszczających się włosów, a nawet łojotokowego zapalenia skóry głowy. W tym wypadku przydadzą się płukanki oraz picie herbaty z wierzbownicy wielokwiatowej.

image

Wierzbownica drobnokwiatowa

FOTO: Envato Elements

Wierzbownica drobnokwiatowa ma działanie:

  • antyoksydacyjne,
  • przeciwzapalne,
  • usuwa wolne rodniki,
  • oczyszcza organizm z toksyn.

Napar z wierzbownicy

1 łyżeczkę rozdrobionego surowca zalewamy szklanką wrzącej wody, przykrywamy, aby ziele się zaparzyło na ok. 20 minut. Po tym czasie napar należy przecedzić i wypić. Uwaga! Ziele wpływa na funkcjonowanie organizmu, dlatego warto jego używanie skonsultować z lekarzem. Roślina może wchodzić w reakcje z zażywanymi lekami. Artykuł ten nie zastąpi wizyty u specjalisty.

Wierzbownica drobnokwiatowa – przeciwwskazania

Wierzbownicy drobnokwiatowej nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom na nią uczulonym. Pamiętajmy, że wierzbownica ma wpływ na gospodarkę hormonalną, dlatego jej stosowanie należy omówić z lekarzem lub farmaceutą.

Moc płynąca z natury

Polecamy także artykuły, w których omawiamy właściwości innych roślin: młode pędy sosnymniszek lekarski, koniczynakwiaty z czarnego bzubrzoza, pokrzywa.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: bieszczadzka24.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 13:56