Jak wygląda wierzbownica?
Wzrok przykuwają jej różowe, a raczej fuksjowe kwiaty. W takiej formie spotkamy ją na przełomie lipca i sierpnia – to najlepszy czas na zbiór wierzbownicy. Rośnie nad brzegami wód, podmokłych łąkach, na bagnach, w rowach, na leśnych polanach. Należy zbierać łodygi z kwiatami (niezbyt rozwinięte) – górne elementy. Takie okazy suszymy i chowamy do wyparzonego słoika. Przechowujemy w ciemnym miejscu.
Wierzbownica – zastosowanie
To zioło, które wspomaga leczenie prostaty – polecane jest w profilaktyce i łagodzeniu objawów przerostu gruczołu krokowego. Wspiera niwelowanie stanów zapalnych układu moczowego. Wszystko to dzięki zawartym w wierzbownicy flawonoidom i fitosterolom. Jednocześnie z jej dobrodziejstw mogą korzystać kobiety, zwłaszcza w terapii zaburzeń miesiączkowania, czy w trakcie upławów. Jej spożywanie pomaga zwalczyć bezsenność, nerwowość. Wielu mężczyzn stosuje ją, aby przeciwdziałać łysieniu androgennemu. Dzieje się tak, ponieważ ziele to silnie oddziałuje na gospodarkę hormonalną.
Wierzbownica drobnokwiatowa na trądzik
Wierzbownica znajduje zastosowanie w schorzeniach związanych z hormonami, dlatego świetnie sobie radzi z trądzikiem. Przywraca równowagę w organizmie i dzięki temu zapobiega pojawieniu się kolejnych wyprysków. Idąc za ciosem i tymi właściwościami, można ją stosować w przypadku mocno przetłuszczających się włosów, a nawet łojotokowego zapalenia skóry głowy. W tym wypadku przydadzą się płukanki oraz picie herbaty z wierzbownicy wielokwiatowej.
Wierzbownica drobnokwiatowa ma działanie:
- antyoksydacyjne,
- przeciwzapalne,
- usuwa wolne rodniki,
- oczyszcza organizm z toksyn.
Napar z wierzbownicy
1 łyżeczkę rozdrobionego surowca zalewamy szklanką wrzącej wody, przykrywamy, aby ziele się zaparzyło na ok. 20 minut. Po tym czasie napar należy przecedzić i wypić. Uwaga! Ziele wpływa na funkcjonowanie organizmu, dlatego warto jego używanie skonsultować z lekarzem. Roślina może wchodzić w reakcje z zażywanymi lekami. Artykuł ten nie zastąpi wizyty u specjalisty.
Wierzbownica drobnokwiatowa – przeciwwskazania
Wierzbownicy drobnokwiatowej nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom na nią uczulonym. Pamiętajmy, że wierzbownica ma wpływ na gospodarkę hormonalną, dlatego jej stosowanie należy omówić z lekarzem lub farmaceutą.
Moc płynąca z natury
Polecamy także artykuły, w których omawiamy właściwości innych roślin: młode pędy sosny, mniszek lekarski, koniczyna, kwiaty z czarnego bzu, brzoza, pokrzywa.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: bieszczadzka24.pl