Migotanie przedsionków to choroba, która może przebiegać bezobjawowo, dlatego bardzo często jest diagnozowana przypadkowo, podczas rutynowych badań. Tymczasem nie powinniśmy bagatelizować symptomów, ponieważ AF może być przyczyną innych niebezpiecznych chorób, a nawet śmierci. Jakie są objawy tego schorzenia?
Zbadaj się, jeśli zaobserwujesz:
- kołatania serca,
- duszności,
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- nieregularne bicie serca,
- zasłabnięcia,
- napadowe poty,
- mniejszą tolerancję wysiłku,
- dzwonienie w uszach.
Migotanie przedsionków przyczyną groźnych schorzeń
Ryzyko migotania przedsionków wzrasta z wiekiem. Bacznie obserwować powinny się osoby z wadami i chorobami serca. Ryzyko zachorowania występuje częściej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami płuc i niewydolnością nerek czy otyłością.
Co jeszcze może powodować AF? Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, stosowanie używek (narkotyków, dopalaczy), czynniki genetyczne.
Co to jest AF?
Migotanie przedsionków oznacza zaburzenie rytmu serca (arytmia), czyli szybkie, niemiarowe bicie serca. – Migotanie przedsionków cechuje się nierównym biciem serca. To jest całkowicie bezwładny rytm, między kolejnymi uderzeniami serca są różne odstępy. Dodatkowo w trakcie migotania przedsionków mamy zdecydowanie mniejszą tolerancję wysiłku, łatwiej się męczymy i trudność zaczynają nam sprawiać codzienne czynności, które dotąd nie były żadnym problemem – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, kardiolog z Uniwersytet Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Taki stan powoduje zaburzenia przepływu krwi i możliwość powstania skrzepliny. Ryzyko oderwania jego fragmentu jest ogromne i niestety może doprowadzić do udaru mózgu. To najpoważniejsze powikłanie migotania przedsionków.
– Jeżeli te skrzepliny się oderwą, mogą z prądem krwi popłynąć aż do mózgu i doprowadzić do udaru mózgu – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Na dodatek taka arytmia – kiedy serce bije nie tylko niemiarowo, ale i bardzo szybko – jeżeli nie będzie właściwie leczona, może doprowadzić do rozwoju niewydolności serca.
Specjalista zaleca mierzenie ciśnienia tętniczego, kontrolę cholesterolu i poziomu glukozy we krwi.
Leczenie migotania przedsionków:
- stosowanie leków przeciwkrzepliwych,
- zastosowanie leków zwalniających rytm serca,
- kardiowersja, czyli przywracanie prawidłowego rytmu serca za pomocą elektrycznej stymulacji mięśnia sercowego,
- ablacja (małoinwazyjny zabieg kardiologiczny).
Bardzo ważna jest profilaktyka – regularne pomiary tętna i ciśnienia, zdrowy styl życia, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna. Na rynku są dostępne specjalne opaski i zegarki z funkcją pomiaru tętna, które mogą ułatwić zdiagnozowanie arytmii.
Angelika Drygas
Fot. envato elements