To przewlekła choroba zapalna, autoimmunologiczna, która atakuje układ nerwowy. Polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. W Polsce choruje około 45 tys. osób, głównie w wieku od 20 do 40 lat. Na stwardnienie rozsiane (SM) częściej zapadają kobiety niż mężczyźni.
Stwardnienie rozsiane – wczesne objawy
Najczęstsze symptomy ogniskują się w zaburzeniach widzenia w jednym oku. Pojawia się ból za gałką oczną, zaburzenia widzenia barw, podwojne widzenie. Ponadto problemy z utrzymaniem równowagi, koordynacją ruchów i nagłe niedowłady (połowiczy ciała lub kończyn dolnych).
Najczęstszymi objawami na wczesnym etapie choroby są:
- zaburzenia widzenia (ubytki w polu widzenia i podwójne widzenie),
- niedowład kończyn,
- zaburzenia czucia,
- zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów.
Szybkie wykrycie choroby i szybkie wdrożenie leczenia to podstawowy warunek, by móc normalnie żyć z SM.
Częste objawy neurologiczne stwardnienia rozsianego:
- ból oka, podwójne widzenie, zapalenie nerwu wzrokowego,
- mrowienie, uczucie zimna, brak czucia, nadwrażliwość na ciepło,
- problemy z mową,
- nadmiernie ruchy, częściowa utrata kontroli nad kończynami, drżenie rąk, utrata równowagi, problemy z koordynacją ruchów,
- spastyczność, sztywność mięśni, skurcze mięśni, odruchy niekontrolowane,
- kłopoty z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się: nietrzymanie moczu, zaparcia lub brak kontroli nad zwieraczami,
- mniejsze libido, impotencja, suchość pochwy,
- depresja, zaburzenia koncentracji, ciągłe zmęczenie.
Wyścig z czasem – jak żyć ze stwardnieniem rozsianym
– Czas w chorobach neurologicznych gra kluczową rolą. Tu każdy ubytek, uszkodzenie ogniskowe w układzie nerwowym stanowi z reguły nieodwracalne zmiany. Leczenie jest ukierunkowane na proces zapalny, a więc jest możliwe zmodyfikowanie przebiegu choroby dzięki wprowadzeniu leków. Nieleczona choroba w ponad 90 proc. prowadzi do niepełnosprawności, często bardzo ciężkiej. Bywają takie przebiegi stosunkowo łagodne, skąpoobjawowe, ale to jest rzadkość. Nie da się przewidzieć, jaki będzie przebieg u danego pacjenta, dlatego bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej zacząć leczenie – podkreśla neurolog prof. Konrad Rejdak na portalu abczdrowie.
Badanie, które trzeba wykonać – stwardnienie rozsiane
W tym wypadku najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny głowy. Leczenie stwardnienia rozsianego polega na zapobieganiu i leczeniu objawów. Stosuje się leki steroidowe, a nawet leki immunosupresyjne. Wszystko zależy od postępu i stadium choroby. Ta choroba może objawiać się w tak zwanych rzutach, co stanowi nie lada pułapkę. Niektóre osoby chorujące na stwardnienie rozsiane w momencie słabnięcia objawów przestają się leczyć, a to największy błąd. Lekarze zwracają uwagę, że w początkowym okresie choroba ma postać rzutowo-remisyjną właśnie, czyli objawy choroby trwają od 24 godzin do kilku tygodni, miesięcy, a potem ustępują, do czasu... Nie można ignorować jednak tej choroby, by później nie zaatakowała ze zdwojoną siłą!
Karolina Gruszka choruje na stwardnienie rozsiane
Karolina Gruszka, aktorka znana m.in. z filmu „Maria Skłodowska-Curie” choruje na stwardnienie rozsiane. W rozmowie w studiu „Dzień dobry TVN” aktorka opowiedziała o tym, jak mierzy się z chorobą:
„Lek przyjmuję dwa razy w roku. Od lat funkcjonuję w 100 proc. normalnie. Tak naprawdę to zapominam o chorobie, nie myślę o sobie jako o osobie chorej. Jestem tutaj, żeby wlać w to trochę optymizmu. Normalne życie jest możliwe pod warunkiem, że choroba zostanie wcześnie wykryta” – opowiadała aktorka.
Karolina Gruszka jest ambasadorką kampanii społecznej „NEUROzmobilizowani” i zachęca do uważnego słuchania swojego ciała i badań w przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów.
Angelika Drygas
Fot. envato elements