Szkliwiak płodowy to jeden z nowotworów rzadkich, który występuje w jamie ustnej. Nieprawidłowy wzrost komórek nowotworowych wywodzi się z komórek zawiązków szkliwa zębów. Najczęściej pojawia się w okolicy wyrostka zębodołowego żuchwy lub szczęki, w okolicach zębów trzonowych.
Kto najczęściej choruje na nowotwór zębów?
Nowotwór atakuje młodych ludzi. Zachorowania dotyczą przede wszystkim osób w przedziale wiekowym od 25-40 lat. Nowotwór przez długi czas nie daje żadnych objawów. Niestety, dość szybko przerzuca się m.in. na węzły chłonne. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa – jedynie dentysta jest w stanie wykryć guza.
Szkliwiak płodowy – objawy
- niebolesny guz w okolicy wyrostka zębodołowego żuchwy lub szczęki,
- zgrubienie w okolicach żuchwy,
- nasilone bóle,
- łamanie i wypadanie zębów,
- asymetria twarzy,
- uginanie kości podczas dotyku z chrzęstem,
- zaburzenia czucia w obrębie warg,
- długie gojenie się dziąsła po usunięciu zęba,
Szkliwiak płodowy atakuje podstępnie
Początkowo zmiany są łagodne, jednak z czasem mogą nabrać charakteru złośliwego. Ponadto, szkliwiak ma dużą tendencję do nawrotów – w większości przypadków guzy powracają, dlatego pacjenci powinni być pod stałą opieką lekarską.
Czym grozi za późno wykryty rak zęba?
Usunięcie guza wiąże się najczęściej z wycięciem zmian także z obszaru kości. W niektórych przypadkach może zajść potrzeba rekonstrukcji żuchwy.
Szkliwiak płodowy – badania
Lekarz stomatolog może zauważyć nowotwór podczas rutynowej kontroli. Guza wykryje także RTG, a tomograf pomoże ocenić kondycję tkanek.
Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: portal.abczdrowie.pl