Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn określane jako łysienie androgenowe może być spowodowane nadmiarem testosteronu. Inne przyczyny to stres, choroby autoimmunologiczne, grzybica, nieprawidłowa dieta. Nieodpowiednia pielęgnacja może problem pogłębić. Winowajcą są androgeny, które osłabiają mieszki włosowe. Łysienie to nie tylko problem estetyki, ale przede wszystkim problem zdrowotny mający spory wpływ na samopoczucie i samoocenę.
Nowe badania – łysienie mężczyzn
Najnowsze badania wykazały, że nadmierne spożywanie słodzonych napojów może prowadzić do łysienia. Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie przeanalizowali przykłady ponad 1000 mężczyzn (od stycznia do kwietnia 2022 r.) w wieku od 18 do 45 lat. Porównali ich nawyki żywieniowe oraz te związane ze stylem życia i wypadanie włosów.
Wyniki analiz – łysienie mężczyzn
Okazało się, że wypadanie włosów było aż o 30 procent częstsze wśród mężczyzn, którzy codziennie pili co najmniej jeden słodzony napój. Był to np. napój gazowany, energetyzujący lub sportowy, a nawet słodzona kawa lub herbata (w sumie od jednego do trzech litrów tygodniowo).
Z badań wynika, że mężczyźni, którzy wypijali więcej niż jeden słodzony napój dziennie byli o 42 procent bardziej narażeni na wypadanie włosów, niż osoby, które wyeliminowały ten produkt z jadłospisu.
Utrata włosów u mężczyzn o podłożu hormonalnym dotyka przedstawicieli płci męskiej w różnym wieku.
Kolejne etapy łysienia:
- stopniowe cofanie się linii włosów na czole i skroniach,
- tworzą się tzw. zakola,
- włosy na czubku głowy są coraz rzadsze.
Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą pojawić się nawet między 25 a 30 rokiem życia, a nasilają się w wieku 35–45 lat.
Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za pojawienie się łysienia androgenowego jest testosteron.
Dieta na przeciwdziałanie łysieniu
To, co jemy wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale i na wygląd. Aby złagodzić łysienie, warto jeść np. jarmuż, szpinak, paprykę, czarną porzeczkę, jagody, maliny, owoce cytrusowe, paprykę. Ważna jest podaż witaminy E, która wpływa na poprawę nawilżenia czupryny. Gdzie ją znajdziemy? Na pewno w jajkach, orzechach, nasionach, migdałach, oliwie z oliwek, zielonych warzywach czy pieczywie pełnoziarnistym.
Angelika Drygas
Fot. envato elements