StoryEditorCiekawe badania

Uwaga! Ten napój może powodować łysienie u mężczyzn!

17.01.2023., 10:00h

Łysienie u mężczyzn to zjawisko powszechne, wynikające głównie z predyspozycji genetycznych. Okazuje się jednak, że niektóre nawyki żywieniowe mogą mieć wpływ na kondycję męskiej czupryny. Czego najlepiej unikać?

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn określane jako łysienie androgenowe może być spowodowane nadmiarem testosteronu. Inne przyczyny to stres, choroby autoimmunologiczne, grzybica, nieprawidłowa dieta. Nieodpowiednia pielęgnacja może problem pogłębić. Winowajcą są androgeny, które osłabiają mieszki włosowe. Łysienie to nie tylko problem estetyki, ale przede wszystkim problem zdrowotny mający spory wpływ na samopoczucie i samoocenę.

Nowe badania – łysienie mężczyzn 

Najnowsze badania wykazały, że nadmierne spożywanie słodzonych napojów może prowadzić do łysienia. Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie przeanalizowali przykłady ponad 1000 mężczyzn (od stycznia do kwietnia 2022 r.) w wieku od 18 do 45 lat. Porównali ich nawyki żywieniowe oraz te związane ze stylem życia i wypadanie włosów.

Wyniki analiz – łysienie mężczyzn

Okazało się, że wypadanie włosów było aż o 30 procent częstsze wśród mężczyzn, którzy codziennie pili co najmniej jeden słodzony napój. Był to np. napój gazowany, energetyzujący lub sportowy, a nawet słodzona kawa lub herbata (w sumie od jednego do trzech litrów tygodniowo).

Z badań wynika, że mężczyźni, którzy wypijali więcej niż jeden słodzony napój dziennie byli o 42 procent bardziej narażeni na wypadanie włosów, niż osoby, które wyeliminowały ten produkt z jadłospisu.

image
Stop łysieniu!

10 sprawdzonych sposobów na wypadanie włosów

Utrata włosów u mężczyzn o podłożu hormonalnym dotyka przedstawicieli płci męskiej w różnym wieku.

Kolejne etapy łysienia:

  • stopniowe cofanie się linii włosów na czole i skroniach,
  • tworzą się tzw. zakola,
  • włosy na czubku głowy są coraz rzadsze.

Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą pojawić się nawet między 25 a 30 rokiem życia, a nasilają się w wieku 35–45 lat.

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za pojawienie się łysienia androgenowego jest testosteron.

Dieta na przeciwdziałanie łysieniu

To, co jemy wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale i na wygląd. Aby złagodzić łysienie, warto jeść np. jarmuż, szpinak, paprykę, czarną porzeczkę, jagody, maliny, owoce cytrusowe, paprykę. Ważna jest podaż witaminy E, która wpływa na poprawę nawilżenia czupryny. Gdzie ją znajdziemy? Na pewno w jajkach, orzechach, nasionach, migdałach, oliwie z oliwek, zielonych warzywach czy pieczywie pełnoziarnistym.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:17