Im wcześniej wykryty rak, tym łatwiej nad nim zapanować, podając mnie wyniszczające leczenie. Warto wiedzieć, że poprzez odpowiednie zachowania, sami możemy zmniejszyć ryzyko zapadania na tę straszną chorobę. Zdarza się niestety tak, że rak żołądka nie daje żadnych objawów, a wykrywany jest przypadkowo, podczas rutynowej kontroli lub przy okazji badań wymaganych w diagnostyce innej jednostki chorobowej.
– Rak żołądka jest podstępną chorobą, która bardzo długo nie daje objawów lub są one na tyle niespecyficzne, że długo pozostają lekceważone. Gdy pojawiają się te charakterystyczne (guz wyczuwalny w badaniu palpacyjnym czy stały ból w nadbrzuszu) rak żołądka jest już najczęściej zaawansowany i trudny do wyleczenia. Dlatego należy uważnie obserwować swój organizm i zgłosić się do lekarza, gdy tylko zauważymy takie symptomy jak wzdęcia, odbijanie, nudności, brak łaknienia, nadmierne chudnięcie czy utrzymujący się ból w nadbrzuszu, z powodu których dotychczas nie robiliśmy żadnych badań – podkreśla gastroenterolog prof. Jarosław Reguła kierownik Kliniki Gastroenterologii Klinicznej Instytutu Onkologii PIB oraz CMKP w Warszawie (cyt. za PAP MediaRoom).
Wczesne objawy raka żołądka
Nie zawsze organizm daje jasne sygnały o trawiącej go chorobie, jedyne co pacjent odczuwa to np. dyskomfort w nadbrzuszu, męczące wzdęcia, czy nudności i odbijanie. Jednak i te symptomy to okazja, aby spotkać się ze specjalistą!
Objawy raka żołądka w stadium zaawansowanym:
- utrata masy ciała;
- wymioty,
- brak apetytu;
- szybkie uczucie najedzenia podczas spożywania posiłku;
- krwawienia z przewodu pokarmowego, np. smoliste stolce;
- powiększony węzeł chłonny nadobojczykowy lewy;
- ogólne osłabienie;
- niedożywienie, także w przypadku osoby otyłej;
- niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Rak żołądka – jakie badanie?
Wskazana jest gastroskopia oraz inne badania obrazowe – dobrze jest udać się do uznanego specjalisty, ponieważ rozpoznanie wczesnego raka żołądka wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu.
Przyczyny raka żołądka
Ta podstępna choroba rozwija się u osób, które prowadzą niezdrowy styl życia: źle się odżywiają, jedzą żywność wysokoprzetworzoną (dania typu instant, zupki chińskie, fast-foody, napoje gazowane), spożywają zbyt dużą ilość produktów wędzonych, piją alkohol, palą papierosy, są otyli i nie wprowadzają regularnej aktywności fizycznej. Jedną z przyczyn są mutacje genetyczne. Czynnikiem może być także zakażenie Helicobacter pylori oraz niski poziom czerwonych krwinek. Zatem, przed zachorowaniem chroni nas ruch, zdrowa dieta, czy niepalenie tytoniu. Warto też badać się na obecność Helicobater Pyroli i poddawać się badaniu na krew utajoną w kale.
Usunięcie żołądka
W zaawansowanym stadium raka lekarze decydują się zazwyczaj na usuwanie żołądka i na chemioterapię lub immunoterapię: – Celem takiego postępowania jest ograniczenie zasięgu nowotworu (w tym zapobieganie przerzutom) i umożliwienie przeprowadzenia radykalnej operacji. To poprawia wyniki leczenia – podkreśla prof. Zoran Stojcev, kierownik pododdziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie (cyt. za PAP MediaRoom).
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: zdrowie.pap.pl, PAP MediaRoom