StoryEditorNa zdrowie

Wrzos ma właściwości lecznicze! Jak zrobić z niego napar?

09.11.2023., 10:00h
Mało osób wie, że wrzos można zaparzyć i cieszyć się jego prozdrowotnymi zaletami. Nadaje się także do celów pielęgnacyjnych! Wrzos to roślina mało wymagająca, a skrywa tyle cennych właściwości! Jak przyrządzić herbatkę wrzosową?

Wrzos to roślina pospolita, którą znajdziemy w różnych szerokościach geograficznych. Jest odporny na mróz czy suszę i ma charakterystyczne liliowo-fioletowe lub białe drobne kwiatki. Przepiękne jego skupiska, zwane wrzosowiskami, przywodzą na myśl romantyczne kadry z dalekich podróży. Wrzos zwykle kwitnie od lipca do października.

Wrzos  – prolecznicze działanie

Roślinę najlepiej zbierać późnym latem i na początku jesieni. Niegdyś czytano z niej pogodę. Jeśli kwiaty kwitły najpierw w górnej części wrzosu, można było spodziewać się długiej i ciepłej jesieni, ale ataku nagłego mocnego mrozu i śniegu nawet w listopadzie!

Wrzos pomaga:

  • w zwalczaniu bezsenności,
  • uspokojeniu nerwów,
  • w walce ze schorzeniami dróg moczowych, jak kamienie nerkowe,
  • w sytuacji niestrawności – łagodzi ból brzucha;
  • zwalczaniu infekcji i kaszlu – daje efekt wykrztuśny.

Wrzos ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i oczyszczające. Jest wsparciem w leczeniu reumatyzmu, a stosowany zewnętrznie oczyszcza skórę.

Wrzos pospolity – napar

Nic trudnego! Wystarczy 1 łyżkę suszonych kwiatów wrzosu zalać dwoma szklankami wrzącej wody i parzyć przez około kwadrans pod przykryciem.  Następnie całość odcedzamy i pijemy 3 razy dziennie, po około pół szklanki. Innym przepis? 1 suszoną łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wody i gotujemy całość przez 5 minut. Pijemy 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki płynu. Naparu nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz dzieciom poniżej 3. roku życia.

image
Naturalne sposoby

Napar z tymianku dobry na kaszel! Jak go przyrządzić?

Wrzosy – skąd pozyskać?

Wrzosy najlepiej zbierać w miejscach oddalonych od zanieczyszczonych dróg i miast. Do przygotowania naparu nie należy stosować kwiatów zakupionych w supermarketach czy w sklepach ogrodniczych, ponieważ mogą być opryskane nawozem lub innym specyfikiem.

image

Wrzos na zdrowie

FOTO: Envato Elements

Wrzosy a skóra

Wrzosy mają świetne działanie na skórę, dlatego polecane są kąpiele w wodzie wrzosowej. Aby ją przygotować, najpierw należy sparzyć sporą ilość wrzosów pod przykryciem przez kwadrans, następnie przecedzić miksturę i wlać ją do wanny.

Jak sadzić wrzosy w ogrodzie?

Wybieramy podłoże przepuszczalne i łatwo wysychające, koniecznie kwaśne o pH 3,5–5,0. Wrzosy pięknie kwitną na stanowiskach słonecznych. Najlepsze miejsce w ogrodzie to te o glebie piaszczystej, ale wzbogaconej kwaśnym torfem. Można je użyźnić specjalną mieszanką dla wrzosów.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:09