Wrzos to roślina pospolita, którą znajdziemy w różnych szerokościach geograficznych. Jest odporny na mróz czy suszę i ma charakterystyczne liliowo-fioletowe lub białe drobne kwiatki. Przepiękne jego skupiska, zwane wrzosowiskami, przywodzą na myśl romantyczne kadry z dalekich podróży. Wrzos zwykle kwitnie od lipca do października.
Wrzos – prolecznicze działanie
Roślinę najlepiej zbierać późnym latem i na początku jesieni. Niegdyś czytano z niej pogodę. Jeśli kwiaty kwitły najpierw w górnej części wrzosu, można było spodziewać się długiej i ciepłej jesieni, ale ataku nagłego mocnego mrozu i śniegu nawet w listopadzie!
Wrzos pomaga:
- w zwalczaniu bezsenności,
- uspokojeniu nerwów,
- w walce ze schorzeniami dróg moczowych, jak kamienie nerkowe,
- w sytuacji niestrawności – łagodzi ból brzucha;
- zwalczaniu infekcji i kaszlu – daje efekt wykrztuśny.
Wrzos ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i oczyszczające. Jest wsparciem w leczeniu reumatyzmu, a stosowany zewnętrznie oczyszcza skórę.
Wrzos pospolity – napar
Nic trudnego! Wystarczy 1 łyżkę suszonych kwiatów wrzosu zalać dwoma szklankami wrzącej wody i parzyć przez około kwadrans pod przykryciem. Następnie całość odcedzamy i pijemy 3 razy dziennie, po około pół szklanki. Innym przepis? 1 suszoną łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wody i gotujemy całość przez 5 minut. Pijemy 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki płynu. Naparu nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz dzieciom poniżej 3. roku życia.
Wrzosy – skąd pozyskać?
Wrzosy najlepiej zbierać w miejscach oddalonych od zanieczyszczonych dróg i miast. Do przygotowania naparu nie należy stosować kwiatów zakupionych w supermarketach czy w sklepach ogrodniczych, ponieważ mogą być opryskane nawozem lub innym specyfikiem.
Wrzosy a skóra
Wrzosy mają świetne działanie na skórę, dlatego polecane są kąpiele w wodzie wrzosowej. Aby ją przygotować, najpierw należy sparzyć sporą ilość wrzosów pod przykryciem przez kwadrans, następnie przecedzić miksturę i wlać ją do wanny.
Jak sadzić wrzosy w ogrodzie?
Wybieramy podłoże przepuszczalne i łatwo wysychające, koniecznie kwaśne o pH 3,5–5,0. Wrzosy pięknie kwitną na stanowiskach słonecznych. Najlepsze miejsce w ogrodzie to te o glebie piaszczystej, ale wzbogaconej kwaśnym torfem. Można je użyźnić specjalną mieszanką dla wrzosów.
Angelika Drygas
Fot. envato elements