StoryEditorBól brzucha

Zapalenie wyrostka robaczkowego – jakie są objawy i zagrożenia?

28.04.2023., 12:00h
Z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego lekarze spotykają się dość często, schorzenie występuje u 10 na 100 000 osób rocznie. Dotyka najczęściej dzieci w wieku 6-10 lat i młode osoby między 20. a 30. rokiem życia. Jakie są objawy tej groźnej choroby?

Zapalenie wyrostka robaczkowego może spotkać także osoby starsze. Nagły ból wynikający z zapalenia może wystąpić w każdej sytuacji życiowej – nagle podczas jazdy samochodem, w pracy, na wakacjach, szkole czy podczas spaceru. Może pojawić się u osób, które już przeszły operację usunięcia wyrostka, ale pozostawiono jego kikut.

Wyrostek robaczkowy

Wyrostek robaczkowy to element przewodu pokarmowego, dawniej nazywany „ślepą kiszką”. Odchodzi od kątnicy, ma postać przypominającą cienką rurkę, bywa ukryty, chowa się za jelitami, położenie może być różne. Jego rola w organizmie nie jest do końca poznana, jednak nowe badania wskazują na udział w procesach odpornościowych. Ostre zapalenie może doprowadzić do rozlanego zapalenia otrzewnej, które stanowi poważne zagrożenie życia.

Typy zapalenia wyrostka robaczkowego:

 • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – pojawia się nagle, objawy szybko postępują, nasilają się: ból w prawym dole brzucha, gorączka, wymioty, zaparcia i zawroty głowy.
 • przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy towarzyszą choremu przez dłuższy czas, pacjent skarży się na złe samopoczucie, nawracające silne bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – przyczyny

Tę chorobę mogą spowodować różne czynniki, np.

 • zalegające kamienie kałowe, powodujące obrzęk tkanki chłonnej w świetle wyrostka robaczkowego,
 • martwica lub zaburzenia ukrwienia ściany wyrostka,
 • zmiany guzowate,
 • pasożyty przewodu pokarmowego.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – zagrożenia

Najbardziej typowym objawem jest ból brzucha – rozlany, nieprzyjemny – w zasadzie boli cały brzuch. Z czasem przenosi się do prawego dołu biodrowego, powyżej pachwiny. To są wskazania do szybkiej interwencji lekarskiej. Skutki zwlekania z wizytą u lekarza mogą być poważne, stan zapalny może przenieść się na całą jamę brzuszną. Istnieje także prawdopodobieństwo, że dojdzie do perforacji, czyli przedziurawienia ściany pęcherzyka i wylania się zakażonej treści do jamy brzusznej. Sygnałem jest ból, który jest trudny do zniesienia.

Wycięcie wyrostka – najczęstsza metoda leczenia

Leczenie przy ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego polega na jego wycięciu, a także zniwelowaniu negatywnych skutków zapalenia. Odstępstwem będzie sytuacja, gdy dojdzie do nacieku okołowyrostkowego lub powstania ropnia okołowyrostkowego, wtedy leczenie operacyjne może nie być konieczne. W tego typu sytuacjach prawdopodobnie wystarczą antybiotyki, czy drenaż. W pozostałych przypadkach operacja jest jedynym wyjściem. Zabieg wykonuje się techniką tradycyjną z otwarciem jamy brzusznej lub za pomocą laparoskopu. 

Wycięcie wyrostka – operacja

Czy podczas operacji mogą być komplikację? Okazuje się, że tak. Gdy zapalnie jest rozległe i obejmuje jelita oraz inne części jamy brzusznej, może dojść do nieprzewidzianych utrudnień. Sprawę pogarsza fakt, jeśli pacjent cierpi na na chorobę Leśniowskiego i Crohna. Zdarza się, że chirurg musi wyciąć także fragment jelita grubego lub cienkiego, a nawet założyć stomię.

image
Naturalna aspiryna

Kora wierzby lepsza od aspiryny. Na co pomaga?

Zapalenie wyrostka robaczkowego objawy:

 • ból w prawym dole brzucha nasilający się podczas unoszenia prawej nogi,
 • gorączka lub stan podgorączkowy,
 • wymioty,
 • zaparcia – w tym przypadku nie należy stosować środków przeczyszczających lub lewatywy,
 • biegunka – może pojawić się krew w stolcu,
 • złe samopoczucie, zawroty głowy.

 

UWAGA! Porady zawarte w artykule nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: mp.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 12:01