StoryEditorNaturalna aspiryna

Kora wierzby lepsza od aspiryny. Na co pomaga?

27.04.2023., 12:00h
Natura obfituje w drogocenne rośliny, które od wieków pomagały ludziom w pokonywaniu chorób. W naszych czasach medycynę naturalną wyparła konwencjonalna i syntetyczne preparaty farmakologiczne. Może czas powrócić do dawnych rytuałów?

Są takie schorzenia i dolegliwości, których leczenie skutecznie wesprze natura. Syrop z młodych pędów sosny, mniszka lekarskiego, koniczyny, kwiatów z czarnego bzu, sok z brzozy, czy napar z bazi lub z pokrzywy – to dowód na istnienie „lekarstw” przygotowywanych samodzielnie w domu. Kiedyś wierzono, że nic tak nie leczy jak natura, a las postrzegano jako naturalną aptekę. Nic dziwnego, że można w nim znaleźć nawet aspirynę!

Aspiryna w lesie

Jej źródłem jest wierzba, a dokładnie kora zawierająca salicynę. W Polsce jest jej pod dostatkiem (ok. 30 gatunków). Jak działa salicyna? Przede wszystkim przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a do tego ułatwia zasypianie. Naturalna salicyna pozyskiwana z wierzby chroni błonę śluzową żołądka i dwunastnicy, podczas gdy specyfiki apteczne mogą je podrażniać.

Wywar z kory – znalazł zastosowanie podczas:

  • przeziębienia,
  • grypy,
  • anginy,
  • bólów mięśni i stawów, dolegliwości reumatycznych,
  • bezsenności,
  • stanów pobudzenia nerwowego.

Odwar wspomaga terapię łuszczycy, trądziku i niweluje stany zapalne. Można go stosować do płukania jamy ustnej i gardła, a nawet przygotować na jego bazie okłady na oczy.

Jak pozyskać i pić korę wierzby?

Najlepiej zbierać ją wiosną, gdy pojawiają się już soki. Korę pozyskujemy najczęściej z wierzby purpurowej oraz wierzby białej. – Do okorowania należy wybrać 2-3-letnie gałązki o gładkiej korze. Naciąć je wzdłuż, a następnie zdjąć korę odcinkami o długości kilku centymetrów. Wedle receptur naszych babć z kory wierzby należy przygotować wywar (gotować ok. 20 min.) i pić 2-3 razy dziennie pół szklanki – czytamy na stronie lasy.gov.pl. Korę wierzby najlepiej ususzyć (np. na słońcu) i posiłkować się zbiorami w razie potrzeby przez cały rok. Płaską łyżkę suszonej kory gotujemy przez 5 minut, studzimy napar, przecedzamy i gotowe!

image
Prawo polskie

Sok z brzozy na zdrowie, ale kara za jego pozyskiwanie może przerazić!

Napar z kory wierzby: działanie

Choć kora wierzby to naturalny odpowiednik aspiryny, to warto mieć na uwadze, że działa wolniej i słabiej niż tabletka aspiryny (ze względu na mniejsze stężenie cennych substancji prozdrowotnych).

Napar z kory wierzby: przeciwwskazania

Nie powinny po nią sięgać osoby nadwrażliwe na salicylany lub leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, osoby z  astmą oskrzelową, chorobami nerek, wątroby, wrzodami żołądka i dwunastnicy. Nie stosuje się naparu w przypadku dzieci, a kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować swoje plany z lekarzem.

image

Jak pozyskać i pić korę wierzby?

FOTO: Envato Elements

Skąd wzięła się aspiryna? 

Aspiryna to lek, który znają niemal wszyscy. Do jej wynalezienia przyczyniła się właśnie kora wierzby od wieków stosowana do obniżania gorączki, czy łagodzenia bólu. W XIX wieku naukowcy zaczęli pracować nad wytworzeniem salicyny w postaci syntetycznej. W 1899 lek uzyskał już nazwę Aspiryna i był sprzedawany przez firmę Bayer. 

Wierzba – symbolika

W dawnych czasach wierzbie przypisywano moce magiczne. Miała ona chronić dobytek przed kataklizmami, dom przed chorobami i nieszczęściami. To dlatego jej gałązki wkładano w szpary elewacji i do ziemi – miała stać na straży szczęścia i dostatku.

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: lasy.gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 09:33