StoryEditorPielęgnacja paznokci

Zastrzał paznokcia, zanokcica – jak się ustrzec przed tym bolesnym schorzeniem?

29.11.2023., 14:00h
Stan zapalny w obrębie paznokci nie należy do najprzyjemniejszych. Może pojawić się nagle lub rozwijać się powoli, powodując przewlekły ból i dyskomfort. Czym może być takie niewinne z pozoru oberwanie skórki wokół paznokcia?

Czym jest zastrzał paznokcia?

Zastrzał paznokcia, zwany zanokcicą to infekcja paznokci. Bolesne zakażenie może być wywołane gronkowcem złocistym lub innymi bakteriami (jak np. Streptococcus pyogenes, odmiana paciorkowca). Jak rozpoznać tę nieprzyjemną dolegliwość? Przede wszystkim pojawia się ból towarzyszący obrzękowi wokół paznokcia. Pod skórą obok paznokcia lub pod paznokciem może pojawić się także ropa. Przyczyną tego schorzenia może być zadarcie skórki czy jej zbyt pochopne oderwanie lub odgryzienie. Obszar wokół paznokcia jest spuchnięty, ciepły i zaczerwieniony.

Przyczyny rozwijania się zanokcicy:

  • zbyt częste i nieprofesjonalne zabiegi manicure lub pedicure, kończące się przecięciem lub rozdarciem naskórka przy krawędziach paznokcia;
  • wycinanie skórek wokół paznokci;

  • obgryzanie brzegów paznokci lub skóry wokół paznokci;
  • nieprawidłowe obcinanie paznokci;

  • skubanie skóry wokół paznokci;
  • ssanie palców;
  • wrastające paznokcie.

Jak objawia się przewlekła zanokcica?

To bardziej zaawansowane stadium tej dolegliwości – rozwija się powoli, powodując bolesny obrzęk i zaczerwienienie skóry wokół paznokci. Może dotyczyć kilku palców tej samej ręki. Ból nie jest tak agresywny jak w przypadku zanokcicy ostrej. Czasami w bolącym miejscu brakuje naskórka, a skóra staje się wilgotna

Kto jest narażony na zastrzał paznokcia?

Najczęściej na zanokcicę cierpią: chorzy na cukrzycę, osoby pracujące w ciągłym kontakcie z wodą lub chemikaliami, np. barmani, pomoce kuchenne, kucharze, stomatolodzy, pracownicy sprzątający domy, pielęgniarze i pielęgniarki, fryzjerzy. Także pacjenci stosujący niektóre antybiotyki, pochodne witaminy A, leki przeciwnowotworowe, czy leki na HIV. Cukrzycy mogą cierpieć na zastrzał obejmujący kilka palców u rąk i nóg. W tym przypadku może pojawić się ropa, gorączka i bardzo silny ból. To powód, aby umówić się na wizytę lekarską.

image
Oryginalne paznokcie

Suszone kwiaty na paznokciach – oryginalne zdobienie dla każdego

Zastrzał paznokcia – leczenie

Po pierwsze warto zanurzyć chorą część ciała w ciepłej wodzie, średnio trzy razy dziennie. Wskazane jest też przemywanie dłoni czy stóp ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Pojawienie się ropy to znak, aby odwiedzić lekarza. Ostra zanokcica goi się najczęściej od 5-10 dni, przewlekła wersja to nawet kilkutygodniowe leczenie, w tym także przeciwgrzybiczne. Niestety, zastrzał może powracać, jeśli dojdzie do ponownego zranienia. Lekarz zwykle przepisuje antybiotyk miejscowy lub doustny, w razie wystąpienia ropy specjalista będzie chciał ją osuszyć. Leczenie przewlekłego zastrzału to dodatkowo podanie maści lub kremu kortykosteroidowego, opcjonalnie z lekiem przeciwgrzybiczym.

Zastrzał paznokcia – jak się przed nim ustrzec?

Ważna jest higiena rąk i stóp – powinny być zawsze suche i czyste. Zaleca się noszenie gumowych rękawic z bawełnianą wyściółką w przypadku częstego kontaktu z wodą czy ze środkami chemicznymi. Nie należy obcinać skórek, ani ich odpychać, należy zachować ostrożność podczas wykonywania manicure i przede wszystkim unikać obgryzania paznokci czy skubania skóry.

image
Jesienne manicure

Paznokcie na jesień – poznaj najnowsze trendy!

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 11:50