StoryEditorUwaga!

Zbierasz w lesie jagody? Uważaj na to zagrożenie!

18.06.2024., 08:00h
Większość z nas uwielbia leśne owoce. Są smaczne i zdrowe, ale tylko pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad. O co chodzi?

Spis treści:

Lasy Państwowe ostrzegają

Czy można jeść owoce prosto z krzaka?

Las – zagrożenia

Lasy Państwowe zaapelowały o rozwagę i zachowanie podstawowych zasad higieny. Chodzi o osoby zbierające owoce leśne. Okazuje się bowiem, że kuszące i smaczne jagody mogą mieć na sobie pasożyty roznoszone przez lisy. A lato to idealny moment na to, aby skorzystać z darów natury, pojawiają się poziomki, jagody, maliny i jeżyny. Są naturalne, "niepryskane" – to samo zdrowie. A jednak nie do końca. W jakiej sytuacji? Gdy ich nie umyjemy.

Lasy Państwowe ostrzegają

Zagrożenie płynie od lisów, które mogą być zarażone tasiemcem bąblowcowym. Załatwiając się w lesie, lisy zostawiają odchody, w których mogą znajdować się larwy tasiemca. Mogą one trafić na jagody czy jeżyny, które są zbierane przez dzieci i dorosłych. – Aby ustrzec się zagrożeń na nich czyhających należy zrobić bardzo prostą rzecz - przed zjedzeniem myjemy znalezione owoce. To tylko chwila, a możemy ustrzec się przed straszną chorobą jaką jest bąblowica – ostrzegają Lasy Państwowe. W komunikacie podano także drogę zakażania: połknięte przez człowieka jaja tasiemca lądują w jelicie i tam wykluwają się pasożyty, które następnie przedostają się do wątroby. W tym miejscu najczęściej się zagnieżdżają. Część z nich dostaje się do krwiobiegu i z krwią do różnych układów i narządów. Z larw powstają torbiele, np. w wątrobie, w płucach, w śledzionie, mózgu, czy w kościach. – W przypadku bąblowicy wielokomorowej narządem docelowym jest wątroba. Powstają w niej liczne drobne pęcherzyki, które przyjmują strukturę gąbczastą. W około 50% przypadków zmiana bąblowcowa przypominająca guz jest zlokalizowana w jednym płacie wątroby, głównie w prawym. Czasami bąblowiec wielokomorowy przekracza granice wątroby i zajmuje również okoliczne narządy (np. nerkę, przeponę, trzustkę, płuco, śródpiersie). U około 10% zarażonych ludzi torbiele występują w płucu i ośrodkowym układzie nerwowym” – cytują Lasy Państwowe Medycynę Praktyczną.

Czy można jeść owoce prosto z krzaka?

Lepiej tego nie robić – przed zjedzeniem należy koniecznie umyć owoce! W ten sposób możemy uchronić się przed bąblowicą. Na pewno pomoże dokładne umycie skarbów natury pod bieżącą wodą, ta czynność zapewne zmyje większość jaj.

image
Lasy Państwowe zaapelowały o rozwagę
FOTO: Envato Elements 

Las – zagrożenia

Całkiem niedawno Lasy Państwowe ostrzegały przed kleszczami. Jak się ubrać do lasu, aby uniknąć kleszczy? Prócz jasnego koloru, należy nosić długie rękawy i długie spodnie, a skarpetki naciągnąć na nogawki i zakładać wysokie obuwie. Po każdej wizycie w parku czy lesie należy przejrzeć ciało. Wcześniej warto zdjąć ubranie i wytrzepać je na dworze. Kleszcze najczęściej można zlokalizować w zagłębieniu pod kolanem, za uszami, pod pachami, w pachwinie.

Czytaj: Jak sprawdzić, czy w ogrodzie są kleszcze? 

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 21:59