StoryEditorWybieraj mądrze!

Zdrowa dieta: jakie produkty mleczne pomagają chudnąć?

Planując zdrową dietę, nie należy wykluczać z niej produktów mlecznych. Okazuje się bowiem, że mogą one sprzyjać naszemu organizmowi w sytuacji, gdy chcemy zrzucić kilka kilogramów. Jaki nabiał wybierać, by jeść smacznie i chudnąć?

Jakie produkty mleczne jeść na diecie? 

Gdy decydujemy się na dietę odchudzającą, wielu z nas eliminuje z jadłospisu nabiał, ponieważ uważany jest za zbyt tłusty. Jednak wcale nie trzeba rezygnować z produktów mlecznych. Najważniejsze jest, by włączyć do posiłków te, które są jak najmniej przetworzone i mają małą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. 

Okazuje się, że przy planowaniu diety odchudzającej pojawiają się nawet pewne paradoksy. Dla przykładu, lepiej przy zrzucaniu wagi pić tłuste mleko, gdyż to odtłuszczone zawiera mniej składników odżywczych, w tym witaminy D. Badania naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie wykazały, że ta witamina jest przy odchudzaniu bardzo ważna, ponieważ zwiększenie jej spożycia u osób z niedoborem, nadwagą lub otyłością powoduje większą utratę wagi. 

Czy na diecie można jeść sery? 

Jednym z pierwszych produktów, który instynktownie wykluczamy, gdy chcemy schudnąć, są sery. Wcale jednak nie musi tak być: czasem wystarczy zastąpić jeden gatunek innym, by cieszyć się ulubionym smakiem i chudnąć. Dla przykładu, na diecie nie trzeba rezygnować z twarogu, gdyż 115 gramów tego sera dostarcza aż 14 gramów białka. Jednak wybierając twarożek, należy zwrócić uwagę na zawartość sodu w produkcie – im będzie wyższa, tym bardziej możemy potem być spragnieni i głodni. Im niższa zawartość sodu, tym lepszy twaróg. 

Dieta odchudzająca nie oznacza także konieczności wyeliminowania z jadłospisu twardych serów. Spokojnie można sięgnąć po parmezan czy ser bursztyn, gdyż są bogate w białko i wapń, ale nie mają dużej zawartości tłuszczu. Lepiej zrezygnować za to z cheddara czy sera szwajcarskiego. 

image
FOTO: Envato Elements

Jak produkty mleczne wspierają pracę jelit? 

Obecność laktozy w nabiale zniechęca wiele osób do takich produktów, gdyż przynosi efekt w postaci wzdęć. Jednak rozsądny wybór produktów mlecznych może przyczynić się do poprawy pracy jelit! By to zrobić, warto postawić na jogurt grecki o jak najniższej zawartości cukru. Obecne w nim probiotyki będą wspierać układ odpornościowy i zapobiegać wzdęciom. W sytuacji, gdy sięgamy po niesłodzony jogurt grecki o niskiej zawartości tłuszczu, możemy jeść go nawet dwa razy dziennie, a jelita będą nam za to wdzięczne! 

Nie rezygnuj z nabiałowych przekąsek! Jakie wybrać? 

Prócz grupy osób nastawionych sceptycznie wobec produktów mlecznych, istnieją także fani nabiału, którzy sięgają po przekąski z tej grupy chętniej niż po słodycze czy chipsy. Dla nich przejście na dietę odchudzającą może jawić się jako droga przez mękę. Jednak i w tym przypadku wcale nie musi tak być! Jak się okazuje, z jadłospisu nie trzeba eliminować na przykład serowych paluszków. porcjowane, zatem przy rozsądnym podejściu nie przejemy się nimi. Jak wykazały badania naukowców z Uniwersytetu Tennessee, u osób otyłych, które spożywały trzy porcje nabiału dziennie przy jednoczesnym ograniczeniu kalorii, zaobserwowano znaczną redukcję tkanki tłuszczowej. 

Jeżeli przy dbaniu o linię do diety dołączamy także dużą aktywność sportową, nie musimy rezygnować z picia... czekoladowego mleka. Brzmi to niezwykle zaskakująco, jednak opublikowane w International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism badania pokazały, że ten napój świetnie regeneruje po ćwiczeniach, ponieważ zawiera dwa razy więcej białka i węglowodanów w porównaniu ze zwykłym mlekiem lub nawet popularnymi napojami dla sportowców. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:17