StoryEditorCeny energii

Będą ogromne podwyżki cen węgla i gazu przez dyrektywę UE. Kiedy?

Unia Europejska dąży do ograniczania emisyjności budynków i samochodów. W kolejnych latach w życie wejdą nowe dyrektywy, które wpłyną także na ceny węgla i gazu. Ile zapłacimy?

Spis treści:

Jaka dyrektywa unijna wpłynie na ceny węgla i gazu? 

Dwa rozporządzenia Unii Europejskiej, które w kolejnych latach będą miały największy wpływ na ceny gazu i węgla w krajach wspólnoty, to Fit for 55 oraz system ETS2. Pierwsze z nich to zestaw dokumentów, będący podstawą nowej polityki klimatycznej Unii. Jego głównym założeniem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej krajów UE do 2050 roku. Z kolei ETS2 to system handlu uprawnieniami do emisji, który obejmie kwestie powiązane ze spalaniem paliw w budynkach, transporcie drogowym i w innych sektorach (głównie małego przemysłu). 

Mieszkańcy wsi najbardziej ucierpią na nowych przepisach 

Nowe przepisy, wynikające z założeń Fit for 55 oraz ETS2, sprawią największy kłopot osobom, które mieszkają w starych, nieocieplonych domach jednorodzinnych z piecami przystosowanymi do spalania węgla. Oznacza to, że koszty nowych dyrektyw poniesie wielu mieszkańców wsi. Wszystko przez to, że unijne przepisy odbiją się na cenach węgla oraz gazu. 

Przeczytaj także: Ceny gazu wciąż niepewne. Rachunki będą obłędnie wysokie?

Ile Polacy zapłacą za węgiel i gaz? 

Z raportu “Analiza wpływu ETS2 na koszty życia Polaków”, opracowanego przez Wandę Buk oraz Marcina Izdebskiego, wyłaniają się ponure prognozy na przyszłość. Eksperci pokusili się bowiem o stworzenie prognoz dotyczących tego, o ile wzrosną ceny gazu i węgla, gdy obie dyrektywy unijne będą już w pełni wdrożone. Ich zdaniem, ceny gazu wzrosną następująco: 

  • 2027 r. - o 25,7 zł za MWh; 
  • 2030 r. - o 47,11 zł za MWh; 
  • 2055 r. - 445,38 zł za MWh. 

Z kolei ceny węgla miałyby się podnosić, jak następuje: 

  • 2027 r. - o 306 zł za tonę; 
  • 2030 r. - o 560 zł za tonę; 
  • 2055 r. - o 5298 zł za tonę. 

Kwoty są kolosalne i przyprawiają o zawrót głowy. Zdaniem ekspertów, zmusi to część Polaków do obniżenia standardu energetycznego domów, a być może także do rezygnacji z samochodów. 

Przeczytaj także: Mój Prąd 6.0: wiemy, kiedy ruszy! Jakie będą zmiany?

Kiedy nowe rozporządzenia UE wejdą w życie? 

Na szczęście nowe ceny węgla i gazu nie wejdą w życie od razu. Przyjdzie nam na nie jeszcze trochę poczekać, a co za tym idzie – mamy czas, by się na to przygotować. Kluczową datą będzie rok 2027, gdy uruchomiony zostanie system ETS2. 3 lata później, w 2030 roku, systemy ETS i ETS2 połączą się, co doprowadzi do kolejnych podwyżek. Będą one prawdopodobnie stopniowo narastać, by udało się zrealizować założenia projektu Fit for 55 do 2050 roku.

 

źródło: zielona interia

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:35