StoryEditorDotacje do fotowoltaiki

Mój Prąd 6.0: wiemy, kiedy ruszy! Jakie będą zmiany?

Jeszcze kilka dni temu nie było wieści o tym, czy Mój Prąd 6.0 ruszy w 2024 roku. NFOŚiGW rozwiewa jednak wątpliwości: początek naboru wniosków zaplanowano na czas tuż po wakacjach! Co wiemy o kolejnej edycji tego programu?

Spis treści:

Mój Prąd jednym z najpopularniejszych programów ekologicznych w Polsce 

Program Mój Prąd należy od inicjatyw proekologicznych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród beneficjentów. Jego celem jest zachęcenie Polaków do inwestowania w odnawialne źródła energii, zwłaszcza panele fotowoltaiczne. W ostatnich latach Mój Prąd odniósł duży sukces: od 2019 roku przyjęto nieco ponad 0,5 mln wniosków na łączną kwotę 2 627 059 637 zł. 

Co dalej z Moim Prądem? Ma ruszyć po wakacjach 

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o narastającym niepokoju wśród osób, zainteresowanych dotacją na mikroinstalację fotowoltaiczną w programie Mój Prąd 6.0. Wszystko przez to, że rozliczenia 5 edycji przeciągały się, a NFOŚiGW zwlekał z informacją o rozpoczęciu kolejnego naboru. 

Przeczytaj więcej: Mój Prąd 6.0 jeszcze nie ruszył! Czy w tym roku będzie nabór wniosków? 

Fundusz zareagował i podał aktualizację, dotyczącą planowanej kolejnej odsłony Mojego Prądu. Szefowa NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak w rozmowie z PAP poinformowała, że Mój Prąd 6.0 wystartuje po wakacjach. Początek naboru planowany jest na wrzesień, jednak nie padły jeszcze konkretne daty. 

Co nowego w programie Mój Prąd 6.0? 

Regulaminy rządowych programów wsparcia, takich jak Mój Prąd, są aktualizowane na bieżąco. W tym momencie trwa wprowadzanie zmian, które będą obowiązywały w kolejnym naborze wniosków. Szefowa NFOŚiGW poinformowała już, czego można się spodziewać. Chodzi o uzależnienie wysokości dotacji do instalacji fotowoltaicznej od obowiązkowego zakupu magazynu energii. Do tej pory wybór komponentów nie był narzucany. 

- Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii - mówiła Zawadzka-Stępniak. 

To będzie największa planowana zmiana. Mechanizm wsparcia pozostanie bez zmian. 

Przeczytaj także: “Moja elektrownia wiatrowa”: czy mieszkańcy wsi powinni inwestować?

Jaki jest okres kwalifikowalności kosztów w programie Mój Prąd 6.0? 

Osoby, które chcą otrzymać dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną, nie muszą czekać aż nabór wniosków w 6. edycji programu Mój Prąd zostanie oficjalnie ogłoszony. Warto bowiem pamiętać, że okres kwalifikowalności kosztów trwa od 1 stycznia 2021, jeżeli prosument rozlicza się w systemie net-billing. Dotacje będą przyznawane na wydatki związane z zakupem, montażem i przyłączeniem do sieci mikroinstalacji fotowoltaicznej, poniesione pomiędzy 1 stycznia 2021 a datą złożenia wniosku. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 13:10