StoryEditorDrożyzna w Polsce

Cena piwa może podskoczyć o 10 zł! Skąd te drastyczne podwyżki?

21.07.2023., 13:01h
Już niedługo puste butelki będzie można oddać do sklepu, a do kieszeni wróci wcześniej zapłacona kaucja. Rozwiązanie to zapewne spodoba się fanom piwkowania. Ale czy na pewno? Już teraz browarnicy ostrzegają, że tego typu przepisy mogą spowodować zmianę cen piwa!

W Polsce systematycznie wprowadzane są działania proekologiczne mające zniwelować negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne. Jednym z pomysłów jest ugruntowanie zasad dotyczących butelek. Wciąż często jedynym argumentem na to, by skorzystać ze zwrotnej kaucji, jest posiadanie paragonu. Tylko wtedy możemy oddać butelki. System ten mógłby być znacznie mniej skomplikowany. Uproszczenie skutkowałoby najpewniej zmniejszeniem śmieci w lasach czy parkach. To właśnie tam często lądują „bezpańskie” butelki.

Browary już myślą o podwyżkach piwa w butelkach zwrotnych

W serwisie businessinsider.com.pl. przedstawiciele stowarzyszenia Browary Polskie informują, że piwo w butelce zwrotnej może podrożeć nawet o 10 zł! To sporo! Wszystko za sprawą nowego systemu kaucyjnego.

System kaucyjny w Polsce – o co chodzi?

13 lipca w Sejmie przegłosowano ustawę, która wprowadzi w naszym kraju system kaucyjny. Nowe zasady są obowiązkowe dla sklepów o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Przepisy obejmą plastikowe butelki do pojemności 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do pojemności 1,5 l oraz metalowe puszki do 1l. Do każdego opakowania doliczana ma być kaucja – prawdopodobnie 50 groszy.

Piwo droższe o 10 zł

Przedstawiciele stowarzyszenia Browary Polskie twierdzą, że skutkiem tego prawa ma być droższe o 10 złotych piwo w butelce zwrotnej. Posłowie PiS odrzucili poprawki, które miałyby hamować podwyżki cen (podają wiadomościhandlowe.pl za businessinsider.com.pl). Senat może jeszcze zmienić newralgiczne punkty w ustawie, na co mają nadzieję browarnicy. Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, na łamach businessinsider.com.pl analizował, że kwota 10 zł wynika z dwóch czynników – kary administracyjnej oraz podatku VAT, którym posłowie objęli kaucję. — W efekcie przyjętych przepisów branża piwowarska stanie przed dramatycznym wyborem: ponieść gigantyczne koszty w 2025 r. idące w miliardy złotych czy zrezygnować z używania butelki zwrotnej. Obecnie browary posiadają ok. 700 milionów szklanych butelek wielorazowych, które mogą stać się butelkami jednorazowymi, aby uniknąć wysokich kar wyjaśnia Bartłomiej Morzycki (cyt. za businessinsider.com.pl).

image

Cena piwa może podskoczyć o 10 zł!

FOTO: Envato Elements

Polacy piją coraz mniej piwa

Badania rynku piwa w 2022 roku, jakie zrealizował NielsenIQ, wskazują wyraźnie na gorszy czas dla browarów. Wolumen był porównywalny do tego z 2021 roku i wynosił 3 287,5 mln litrów, a wartość rynku piwa wzrosła o 10,1 proc., z 19,3 mld zł w 2021 r. do 21,2 mld zł w 2022 r. Przyczyną tego wzrostu nie była jednak większa sprzedaż, ale wyższe ceny piwa.

Czy od piwa tyjemy?

Wiele osób spiera i zastanawia, czy od piwa tyjemy? Złocisty trunek jest dość kaloryczny, butelka to około 250 kcal. To tak zwane puste kalorie, a dodatkowo picie piwa wzmaga potrzebę podjadania, co przeklada się na wagę. Piwo ma także wysoki indeks glikemiczny powodujący wzrost poziomu cukru we krwi po jego wypiciu i szybki spadek. Ponadto nadużywanie alkoholu może przyczynić się do powstania wielu schorzeń.

image
Czas na grillowanie

Orzeźwiające drinki i trunki pasujące do potraw z grilla

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źrodło: businessinsider.com.pl, wiadomościhandlowe.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 11:30