StoryEditorLetnie tankowanie

Ceny paliw: za ile zatankujesz auto na wakacje? Gdzie są promocje?

Rozpoczęły się wakacje i sezon urlopowy. W tym czasie sporo tankujemy, planując bliższe lub dalsze wycieczki samochodowe. Paliwo może być sporym wydatkiem. Ile trzeba zapłacić na polskich stacjach paliw na początku lipca?

Spis treści:

O ile zdrożało paliwo w hurcie? 

Na przełomie czerwca i lipca odnotowano podwyżki cen paliw na rynkach hurtowych. Jak podaje portal Tygodnik Poradnik Rolniczy w oparciu o dane z serwisu e-petrol, benzyna 95-oktanowa w ciągu tygodnia zdrożała o 32,80 zł za m3. Jej cena na początku pierwszego miesiąca wakacji wyniosła 5072,40 zł za m3. Z kolei olej napędowy w czerwcu zdrożał łącznie o 225 złotych za 1 m3. Średnio kosztuje w hurcie 5160,40 zł/m3. 

Jakie są ceny paliw na stacjach benzynowych? 

Ceny hurtowe paliw przekładają się również na kwoty, które przyjdzie nam zapłacić na stacjach benzynowych. Jak zwykle na początku lata poszły one w górę. W sezon urlopowy wchodzimy z cenami benzyny 95-oktanowej na poziomie 6,46 zł/l. Zanotowała ona wzrost o 7 gr w ostatnim tygodniu czerwca. Z kolei średnia cena oleju napędowego wynosi 6,49 zł/l i jest porównywalna z ceną sprzed miesiąca. Co ciekawe, na początku lipca zdrożał także autogaz: podwyżka wyniosła około 1 gr! Za 1 l tego paliwa dziś na stacjach płaci się średnio 2,68 zł. 

Przeczytaj także: Od lipca te auta będą musiały mieć nowe wyposażenie!

Na jakich stacjach benzynowych obowiązują letnie promocje? 

Część stacji benzynowych oferuje swoim klientom specjalne promocje na lato. Wśród nich w tym roku znalazły się: Orlen, Shell, Circle K i BP. 

  • Na stacjach Orlen do 1 września można skorzystać z promocji na paliwo Efecta, jeżeli kierowca jest członkiem klubu Orlen VITAY. Może wówczas zaoszczędzić 35 gr/l paliwa. Jeśli posiada także Kartę Dużej Rodziny, promocje łączą się i obniżka wyniesie 10 gr więcej, czyli 45 gr/l. Paliwo można tankować wyłącznie do baku, a limit wynosi 50 l na jedno tankowanie. Orlen przewiduje, że w czasie trwania promocji można kupić maksymalnie 400 l paliwa z rabatem. Po przekroczeniu limitu (czy to jednorazowego, czy łącznego) nadwyżka liczona jest zgodnie z obowiązującym cennikiem. 
  • Na stacjach paliw BP kierowcy mogą tankować taniej w weekendy aż do 1 września. Jeżeli dysponują kartą Payback, obejmuje ich promocja: 30 gr rabatu na 1 l paliwa z wyłączeniem paliw Ultimate i autogazu. 
  • Sieć stacji Circle K oferuje swoim klientom rabat 30 gr/l paliwa miles lub milesPLUS oraz 10 gr/l autogazu. Kierowca może skorzystać z promocji 5 razy w terminie do 31 sierpnia, każdorazowo tankując do 50 l. 
  • Najdłużej, bo aż do 15 września, potrwa promocja na stacjach Shell. Tam członkowie programu Shell ClubSmart mogą skorzystać z następujących obniżek: 40 gr za litr paliw Shell V-Power 95 oraz Shell V-Power Diesel, 20 gr za litr paliw Shell FuelSave 95 oraz Shell FuelSave Diesel oraz 10 gr za litr paliwa Shell AutoGas. Zniżki obowiązują w weekendy na wybranych stacjach. Jednorazowo kierowca może zatankować do 60 l paliwa, by skorzystać z promocji. 

Jakie są ceny paliw przed żniwami? 

Wielu mieszkańców wsi pracuje na roli. Zbliża się dla nich czas żniw, kiedy to pracujące godzinami maszyny zużyją setki litrów paliwa. Zestawienie cen hurtowych paliw na przełomie lipca i czerwca znajdziesz w artykule na portalu Tygodnik Poradnik Rolniczy: Paliwa na stacjach tanieją o 40 gr. Ale hurtowe ceny ON idą w górę 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 16:02