StoryEditorGorzkie ceny

Cukier znów zdrożeje? Czy czeka nas kryzys cukrowy?

26.06.2023., 13:00h
Ceny cukru co jakiś czas przyprawiają nas o dreszcze. Nic dziwnego, często idą w górę właśnie wtedy, gdy zaczynamy go najbardziej potrzebować. Przed nami czas słoikowy – zaprawiania i smażenia konfitur, a tu taka sytuacja.

Drożejący cukier to nie tylko problem dla osób, które zamierzają zrobić zapasy na zaprawy, ale także widmo drożejących produktów, które mają go aż nadto w składzie, czyli słodyczy i napojów.

Ceny cukru – przyczyny kryzysu

Money.pl pisze, że przyczyną wzrostu cen są niskie zbiory trzciny cukrowej w Brazylii i Indiach oraz buraków cukrowych we Francji (ze względu na ulewy). Sytuację pogarszają rosnące koszty produkcji. Kryzys ciągnie się już od kwietnia – wtedy kontrakty na cukier na giełdzie w Londynie podskoczyły o 20 procent, w USA natomiast wzrosły o 17 procent. W Brazylii część zakładów rozważa użycie etanolu, aby skorzystać z lepszego opodatkowania biopaliw. W tym czasie Indie ograniczyły eksport, ponieważ nastąpił spadek produkcji o 3 procent. Kolejne spadki zanotowały Chiny – aż o 6 procent.  

Ceny cukru znów rosną

"Rzeczpospolita" pisała, że globalne zapasy cukru są najniższe od 11 lat. Mamy do czynienia z niższą podażą cukru na świecie i jednocześnie wciąż wysoką konsumpcją.

image
3 przepisy!

Dżem z truskawek w tradycyjnej i nowoczesnej odsłonie

Produkcja cukru

Money.pl pisze, że przyczyną cukrowego szaleństwa są zmiany klimatyczne. Wysokie temperatury i obfite opady w Brazylii i Indiach przełożą się na spadek produkcji. Winne są wzrosty średnich temperatur, które rozregulowują klimat – w niektórych regionach świata mamy do czynienia z suszami, w innych ze zbyt obfitymi ulewami przynoszącymi powodzie. W związku z tym produkcja żywności w dłuższej perspektywie może się znacząco obniżyć.  

image

Cukier drożeje 

FOTO: Envato Elements

– Problem ten dotyczy także bezpośrednio Polski. Już teraz przez wahania temperatur tracimy około 7 proc. plonów (ok. 6,5 miliarda zł) rocznie, a jeśli średnia temperatura wzrośnie o kolejne 2 stopnie Celsjusza, wówczas straty będą co najmniej dwukrotnie wyższe – wyliczył w listopadzie 2022 r. Polski Instytut Ekonomiczny – czytamy na money.pl.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: money.pl, wiadomoscihandlowe.pl

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 09:43