StoryEditorInflacja 2024

Inflacja spadła w marcu 2024 do 2 proc.! Jakie produkty wciąż napędzają drożyznę?

Jeszcze niedawno odczyty inflacji wskazywały, że sięga ona w naszym kraju blisko 20 proc. Na szczęście te czasy mamy już za sobą. Obecnie inflacja jest bardzo niska: w marcu spadła zaledwie do 2 proc.! Czy jest się z czego cieszyć? Które kategorie zakupowe drożeją mimo ogólnego spadku?

Ile wyniosła inflacja w marcu 2024? 

Rok 2022 i część 2023 upłynęły Polakom pod znakiem rosnącej gwałtownie inflacji. Z miesiąca na miesiąc zostawialiśmy w sklepach coraz więcej pieniędzy za te same zakupy. Momentem kulminacyjnym był luty 2023, gdy inflacja osiągnęła poziom 18 proc. Od tamtej pory nieustająco spada. W marcu 2024 wynosiła 2 proc. w skali roku. Z kolei w porównaniu z lutym 2024 ceny wzrosły o 0,2 proc. Tym samym inflacja powróciła blisko celu, wyznaczonego przez Narodowy Bank Polski na poziomie 2,5 proc. 

Co miało największy wpływ na wzrost cen w marcu 2024? 

Niska inflacja nie oznacza, że produkty w sklepach tanieją. Ich ceny wciąż idą w górę, jednak dynamika jest mniejsza i trudniej to zauważyć. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w marcu 2024 największy wpływ na wysokość inflacji w porównaniu z poprzednim miesiącem miały następujące kategorie: 

 • odzież i obuwie – wzrost o 3,3 proc., 
 • restauracje i hotele – wzrost o 0,7 proc., 
 • łączność – wzrost o 0,9 proc. 

Z kolei w porównaniu z marcem 2023 najbardziej zdrożały: 

 • restauracje i hotele – o 8,6 proc., 
 •  mieszkania – o 1,5 proc., 
 • napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe – o 5,2 proc.

Przeczytaj także: Pierwsze nowalijki już na rynkach! Ile kosztują młode rzodkiewki, pomidory i botwina?

Jakie kategorie zakupowe tanieją? 

Za obniżenie wskaźnika inflacji w skali miesiąc do miesiąca odpowiadają głównie dwie kategorie: rekreacja i kultura, która staniała o 0,7 proc., oraz żywność, tańsza w marcu 2024 o 0,2 proc. w porównaniu z lutym. Z kolei w skali roku największe obniżki zanotowano w zakresie transportu – o 2,9 proc.) i żywności – o 0,3 proc. 

Jakie produkty drożeją najszybciej? 

Za miesięczne odczyty inflacji odpowiada Główny Urząd Statystyczny, jednak to nie jedyne pomiary cen prowadzone w polskich sklepach. Comiesięczny raport “Indeks cen w sklepach detalicznych”, przeprowadzony przez UCE Research oraz Uniwersytety WSB Merito wykazał, że w marcu najmocniej drożejącą kategorią produktów były dodatki spożywcze: ketchupy, majonezy, musztardy i przyprawy. W ostatnim miesiącu towary te zdrożały o 15,4 proc. Eksperci uznają, że to sezonowy wzrost, wynikający z okresu okołoświątecznego oraz tymczasowej podwyżki cen soi, potrzebnej do produkcji dodatków spożywczych. 

Przeczytaj także: Ile kosztują sadzonki kwiatów i nawóz do roślin? Poznaj ceny i urządź swój ogród

Na drugim miejscu pod względem największego wzrostu cen znalazła się chemia gospodarcza. Średni wzrost cen w tej kategorii wyniósł 9,7 proc. w skali roku. Podium zamykają słodycze i desery z rocznym wzrostem na poziomie 9,6 proc. Winne w tym przypadku są gwałtownie rosnące ceny kakao. Niestety, nie ma dobrych wiadomości dla miłośników słodkich przekąsek: plantacje kakaowców są zdziesiątkowane przez złe warunki pogodowe, a wielu rolników z Afryki rezygnuje z uprawy tych roślin. Wszystko więc wskazuje na to, że czekolada będzie drożeć. 

Pozostałe kategorie odnotowały następujący wzrost cen w marcu 2024 (zestawienie rok do roku): 

 • napoje bezalkoholowe – 9,1 proc., 
 • używki – 3,4 proc., 
 • środki higieny osobistej – 4,8 proc., 
 • artykuły dla dzieci – 4,2 proc., 
 • pieczywo – 3,9 proc. 

dane: GUS, MondayNews

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:05