StoryEditorOdmrożenie cen energii

Rachunki za prąd i gaz od 1 lipca 2024: znamy nowe taryfy!

Za kilka dni zaczną obowiązywać nowe taryfy za prąd i gaz. Urząd Regulacji Energetyki już je zatwierdził. Wiadomo, o ile mogą wzrosnąć rachunki gospodarstw domowych! Jakie są nowe cenniki za energię?

Spis treści:

Rachunki za gaz w górę. O ile? 

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że mimo zbliżającego się końca czerwca PGNiG wciąż nie dostarczyło do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowych cenników za gaz, które miałyby obowiązywać od 1 lipca. 

Pisaliśmy o tym tutaj: Ceny gazu wciąż niepewne. Rachunki będą obłędnie wysokie? 

PGNiG wywiązało się jednak ze swoich zobowiązań w terminie, a prezes URE zatwierdził nowe taryfy jeszcze przed początkiem lipca. Okazuje się, że średnio gospodarstwa domowe zapłacą rachunki za gaz wyższe o około 20 proc. 

Jakie będą stawki za gaz od 1 lipca 2024? 

Do 30 czerwca 2024 obowiązują taryfy za gaz na poziomie tych z 2022 roku, kiedy doszło do zamrożenia cen energii. Odbiorcy gazu płacili zatem 200,17 zł/MWh. Od 1 lipca w życie wejdzie nowy cennik, zgodnie z którym za zużycie 1 MWh przyjdzie nam zapłacić 239 zł/MWh. Ta stawka będzie obowiązywała do 30 czerwca 2025 r. 

Dlaczego rachunki za gaz będą wyższe? 

Na ostateczny rachunek za gaz składa się nie tylko cena samego paliwa. Dochodzą do niej jeszcze opłaty dystrybucyjne, nakładane przez dostawcę. Od 1 lipca wyniosą one: 

  • 126,69 zł/MWh dla grupy taryfowej W-1.1, 
  • 67,86 zł/MWh dla grupy W-2.1, 
  • 65.23 zł/MWh dla grupy W-3.1. 

Stawki te zostały zatwierdzone przez prezesa URE. 

Jaka będzie cena prądu w drugiej połowie 2024 roku? 

1 lipca 2024 obowiązywać zaczną również nowe cenniki za energię elektryczną. Do tej pory cena prądu zamrożona była na poziomie 412 zł/MWh przy założeniu, że odbiorca zmieścił się w wyznaczonym limicie. Tymczasem od 1 lipca wzrośnie ona do 500 zł/MWh, jednak przestaną obowiązywać limity – według tych samych stawek będą rozliczane gospodarstwa domowe o dużym i małym zużyciu energii. 

O ile wzrosną rachunki za prąd od 1 lipca 2024? 

Podobnie jak w przypadku rachunków za gaz, na całkowitą wysokość opłat za prąd składają się cena energii oraz opłaty dystrybucyjne. Te drugie także zostaną odmrożone od 1 lipca. Od tego dnia do końca 2024 roku nie będzie za to obowiązywała opłata mocowa. 

URE na swojej stronie internetowej zaprezentował wyliczenia, z których wynika, że w gospodarstwach domowych, które nie przekraczają zużycia prądu na poziomie 2 MWh w ciągu roku, rachunki za energię elektryczną wzrosną o 27,5 zł netto miesięcznie. Dla gospodarstw domowych, które korzystają z grupy taryfowej G11, miesięczny wzrost rachunku nie powinien przekroczyć 30 zł. 

Bon energetyczny pomoże Polakom w kryzysie 

Osoby, które obawiają się, że realne zmiany w rachunkach za energię nie będą jednak tak optymistyczne, jak w prognozach URE, muszą pamiętać, że będą mogły skorzystać z bonu energetycznego. Przypomnijmy, że będzie to forma wsparcia finansowego dla Polaków w trudnej sytuacji ekonomicznej, którzy po podwyżkach cen prądu i gazu ucierpią najbardziej. Będzie on wypłacany w wysokości: 

  • 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,     
  • 400 zł dla gospodarstwa domowego 2-3-osobowego,     
  • 500 zł dla gospodarstwa domowego 4-5-osobowego,     
  • 600 zł dla gospodarstwa 6-osobowego lub większego. 

Aby uzyskać bon energetyczny, należy spełnić kryterium dochodowe. Gospodarstwa domowe o wyższych zarobkach mogą otrzymać finansowe wsparcie, pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Przeczytaj więcej: Bon energetyczny z podpisem prezydenta. Jakie zmiany od 1 lipca?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 08:29