StoryEditorCeny na Boże Narodzenie

Robisz świąteczne pierogi? Sprawdź, czy ceny kiszonej kapusty i grzybów cię nie pokonają!

Kapusta kiszona i grzyby to jedne ze składników, bez których nie sposób wyobrazić sobie tradycyjnego Bożego Narodzenia w Polsce. Zjadamy je na kilogramy w pierogach, krokietach czy świątecznym bigosie. Ile będzie kosztowało przygotowanie tych potraw na Boże Narodzenie 2023? Jakie są ceny na targowiskach i w sklepach?

Ile kosztują grzyby leśne? 

Dla prawdziwych miłośników bożonarodzeniowej kuchni aromat i smak leśnych grzybów są niezastąpione. Są oni gotowi kupić ulubiony przysmak niezależnie od tego, ile przyjdzie za niego zapłacić. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w tym roku słone będą nie tylko wigilijne dania, ale też ceny grzybów. Wszystko przez kiepskie zbiory jesienią. W supermarketach za suszone grzyby trzeba zapłacić: 

  • podgrzybek brunatny: 14,99 za 40 g (374,75 zł/kg); 
  • borowik szlachetny: 19,49 za 40 g (487,25 zł/kg); 
  • podgrzybek brunatny: 11,99 za 25 g (479,60 zł/kg). 

Ceny u osób, które same zbierają i suszą grzyby, są nieco bardziej atrakcyjne, jednak wciąż wysokie. W zależności od regionu Polski i gatunku grzybów, za 1 kg zapłacimy od 120 zł (za podgrzybki) do nawet 350 zł (za borowiki). 

Ceny pieczarek przed Bożym Narodzeniem 2023 

By nieco zaoszczędzić, niektórzy decydują się zastąpić suszone grzyby leśne grzybami hodowlanymi. Najczęściej wybieramy pieczarki, choć coraz śmielej na wigilijnych stołach pojawiają się również boczniaki

Ceny pieczarek przed Bożym Narodzeniem 2023 są różne w zależności od regionu kraju. W łódzkim trzeba zapłacić około 14 zł/kg. Z kolei w kujawsko-pomorskim ceny zaczynają się od 9 zł/kg, kończą na około 12 zł/kg. Na rynku hurtowym w Broniszach w woj. mazowieckim przed świętami pieczarki kosztują 8-11 zł. Klienci i sprzedawcy szacują, że ceny tych grzybów są porównywalne z okresem przed Bożym Narodzeniem w 2022 roku. 

Ile kosztuje kilogram kapusty kiszonej na targowisku? 

Prócz grzybów w bożonarodzeniowych potrawach nie może zabraknąć również kiszonej kapusty. Ten przysmak wiele osób przygotowuje samodzielnie, jednak ci, którzy się zagapili, do pierogów czy krokietów będą musieli użyć kupionej kapusty. 

Przeczytaj także: Prosty przepis na tradycyjną domową kapustę kiszoną

W grudniu 2023 kapusta kiszona na targowisku w Broniszach kosztowała 4,25-4,50 zł/kg, czyli nieco więcej niż rok temu o tej samej porze, gdy ceny zaczynały się od 3,75 zł/kg. Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim za kilogram kiszonej kapusty zapłacimy od 6 do 10 zł. W Wielkopolsce ceny tego przysmaku to około 8-9 zł/kg w sprzedaży hurtowej. 

Ceny kiszonej kapusty w sklepach 

Kiszoną kapustę dostaniemy także w większości sklepów, zwykle pakowaną w paczki o wadze 0,5 kg lub w wiaderka o pojemności 0,5-1 kg. Cena za 0,5 kg to około 4 zł. Z kolei za 1 kg kiszonej kapusty w sklepie zapłacimy od 5,99 do 9,99. Przed świętami można liczyć również na promocje. Naprzeciw klientom wychodzi na przykład sieć Dino, gdzie można kupić kiszoną kapustę w cenie 2,99 zł za półkilogramowe opakowanie.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 06:30