StoryEditorKrajowe warzywa

Susza wykańcza polską marchew. Ile za nią zapłacimy?

W sezonie na świeże warzywa i owoce chętnie wybieramy te produkcji krajowej. Niestety, susza przyczynia się do zmniejszania plantacji, w tym również tak popularnych jarzyn jak marchew. Jak to wpływa na rynek i ceny?

Z artykułu dowiesz się:

Ile marchwi produkuje Polska? 

Marchew to zdrowe i popularne warzywo, które spotkamy niemal w każdym przydomowym ogródku. Nie każdy jednak wie, że Polska jest dużym producentem tej jarzyny na skalę europejską. Wyprzedzają nas tylko dwie potęgi rolnicze: Niemcy i Francja. W 2017 roku w naszym kraju wyprodukowano rekordowe 827 tys. ton marchwi. Od tamtego czasu liczba ta spada. Dla porównania, w 2023 roku produkcja marchwi wyniosła 580 tys. ton, czyli o około 30 proc. mniej. 

Przeczytaj także: Ile kosztują sadzonki kwiatów i nawóz do roślin? Poznaj ceny i urządź swój ogród

Dlaczego produkcja marchwi spada? 

Główną przyczyną, dla której obniża się poziom produkcji marchwi w Polsce, jest susza. Od 2018 roku rokrocznie Polacy mierzą się z suszą rolniczą, która wpływa na stan i wielkość większości plonów. W 2023 roku szkody związane z brakiem wody zgłosiło przez stworzoną w tym celu aplikację suszową 290 tys. rolników, z czego blisko połowę stanowiły straty powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym.  

Jak zmieniała się cena marchwi?

Susza rolnicza przekłada się na mniejszą krajową produkcję marchwi. To z kolei pociąga za sobą wzrost cen. A ten jest znaczący i da się go zaobserwować gołym okiem: zaledwie 10 lat temu za 1 kg marchwi trzeba było zapłacić 0,55 zł. W 2021 roku 1 kg tego warzywa kosztował 2,79 zł, a już w roku 2023 koszt wahał się od 4,50 zł do 4,99 zł. 

Przeczytaj także: Pierwsze nowalijki już na rynkach! Ile kosztują młode rzodkiewki, pomidory i botwina? 

Jak import marchwi wpływa na rynek? 

By zapełnić luki, powstające w wyniku obniżania się plonów z powodu suszy, marchew jest importowana na polski rynek. Najwięcej tego warzywa sprowadza się z Włoch, Holandii, Niemiec, Białorusi czy Egiptu. Część towaru trafia na krajowy rynek również z Rosji, bowiem ceny poza Unią Europejską są zwykle bardziej atrakcyjne. Wadą importu z krajów spoza wspólnoty europejskiej jest z kolei to, że nie mamy kontroli nad jakością tego, co trafia na nasze talerze. Rolnicy z UE muszą przestrzegać wielu zasad, związanych z uprawą i pielęgnacją warzyw, które nie obowiązują producentów z Białorusi czy Rosji. 

Ceny marchwi na rynkach hurtowych

Ceny marchwi na rynkach hurtowych w kwietniu 2024 przedstawiały się następująco: 

  • Bronisze: 1,80 – 2,75 zł/kg, 
  • Lublin Elizówka: 1,50 zł/kg, 
  • Targ Piast Wrocław: 3 – 3,50 zł/kg, 
  • Kalisz: 2,80 – 3,40 zł/kg, 
  • Poznań Franowo: 3,20 – 3,50 zł/kg, 
  • Kraków Rybitwy: 2 – 3,50 zł/kg. 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:26