StoryEditorObniżki cen

Żywność może stanieć nawet o 10 proc.! Które produkty kupimy w lepszej cenie?

Polska od wielu miesięcy zmaga się z inflacją, której widocznym skutkiem są duże wzrosty cen. Analizy rynku wskazują jednak na to, że pojawiają się pierwsze powody do optymizmu. Już niebawem możemy spodziewać się obniżek cen żywności! Na jakich produktach spożywczych zaoszczędzimy?

Obniżki cen żywności w Europie już w lipcu 

Na rynkach hurtowych można dostrzec obniżki cen żywności. Te jednak nie zawsze przekładają się na ceny w sklepach. By zapobiec nadmiernemu zarabianiu na marżach oraz przyspieszyć spadek cen w sklepach, francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire zobowiązał producentów z branży spożywczej do obniżenia cen w lipcu. 75 z nich zadeklarowało, że to zrobi. 

- Ceny wszystkich produktów, które tanieją na rynkach hurtowych, muszą spaść w lipcu od 2 do 10 proc. – zapowiedział Le Maire. 

Kto dostanie karę za zawyżanie cen? 

Co więcej, Francja zdecydowała się na stosowanie kar finansowych w stosunku do podmiotów, które nie wprowadzą wymaganych obniżek we wskazanym terminie. Takie rozwiązanie ogłosił Bruno Le Maire, powołując się na ustalenia po spotkaniu z przedstawicielami branży w ubiegłym tygodniu. Chodzi między innymi o opodatkowanie zawyżonych marż. Póki co są to jednak tylko groźby, a francuski minister gospodarki i finansów zapowiedział, że ma nadzieję, iż nie dojdzie do konieczności ich zastosowania. 

Światełko w tunelu. Jakie produkty stanieją w lipcu? 

Choć Francja zdecydowała się wymóc na producentach obniżki cen, niewykluczone, że sieci handlowe w innych krajach europejskich również niebawem ogłoszą odwrót od drożyzny. Źródłem tego ruchu są obniżki na rynkach hurtowych. Pełna lista produktów, które zostaną objęte obniżkami we Francji ma trafić do rąk Bruno Le Maire w najbliższym czasie, jednak już dziś wiadomo, że znajdą się na niej: 

  • makarony, 
  • oleje, 
  • drób, 
  • produkty zbożowe, 
  • pasze dla zwierząt. 

Jak na razie obniżkami nie zostaną objęte mięso wołowe i wieprzowe oraz mleko. 

Przeczytaj także: Marchewka królową drożyzny. Jej cena wzrosła o ponad 130%. Co najbardziej zdrożało?

Za jakie produkty spożywcze płacimy mniej? 

Dzięki promocyjnym ofertom sieci handlowych o obniżkach w przypadku niektórych produktów można było mówić w Polsce już w maju. Wiosną wzrost cen żywności zaczął nieznacznie hamować. Obserwowaliśmy to na sklepowych półkach na przykładach mąki i cukru oraz niektórych, zwłaszcza sezonowych, warzyw i owoców. Staniały też oleje, masło, sery, mięso drobiowe i makarony. Można zauważyć, że częśc produktów pokrywa się z listą francuskiego ministra, a zatem również Polacy odczuwają i w najbliższej przyszłości będą odczuwać spadki cen produktów spożywczych na rynkach europejskich. Zdaniem ekspertów, druga połowa roku przyniesie nieznaczną, lecz tak bardzo upragnioną przez konsumentów poprawę sytuacji cenowej. 

 

oprac. na podstawie Wiadomości Handlowe

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 11:40