StoryEditorLeki refundowane

Będą nowe zasady refundacji leków. Kto będzie mógł liczyć na leki za darmo?

Na początku lipca zaktualizowano listę leków refundowanych. To jednak nie koniec nowości w państwowej opiece medycznej. Rząd przyjął projekt ustawy, który zmieni zasady refundacji medykamentów. Od tej pory darmowe leki będą przysługiwały większej grupie osób. Kto je dostanie?

Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca 2023 

1 lipca 2023 w życie weszła nowa lista leków refundowanych. Objęła 50 nowych preparatów bądź wskazań zastosowania, jednak nie znajdziemy na niej 30 leków, które figurowały na poprzednim wykazie. Od 1 lipca zmieniły się również urzędowe ceny zbytu oraz ceny detaliczne brutto części medykamentów, a w przypadku niektórych z leków refundowanych częściowo obowiązują nowe wysokości dopłat pacjentów. 

Pełne zestawienie dokumentów, dotyczących najnowszych zmian na liście leków refundowanych, dostępne jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. 

Darmowe leki dla dzieci i seniorów już niebawem 

Pod koniec maja rząd zapowiedział, że grupa Polaków, którym należą się darmowe leki, zostanie rozszerzona. Do tej pory przysługiwały one jedynie seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia. Dzięki nowej ustawie na stuprocentową refundację będą mogły liczyć dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 lat, oraz seniorzy po 65 urodzinach. Program obejmie zatem około 16 mln osób - 4 razy więcej niż do tej pory. 

Od kiedy leki dla dzieci i seniorów będą darmowe? 

Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, przedłożony przez ministra zdrowia. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe warunki zostaną wpisane do Dziennika Ustaw, jednak prawo zacznie obowiązywać dzień później

Jakie leki będą za darmo dla najmłodszych i najstarszych? 

Listy darmowych leków dla dzieci oraz seniorów będą odrębne. Zostaną one ogłoszone w obwieszczeniu refundacyjnym. Katalogi nie będą stałe - nowe medykamenty będą się w nich sukcesywnie pojawiać

Ile osób skorzysta z nowego programu? 

Do tej pory do darmowych leków uprawnionych było ok. 4 mln Polaków, którzy ukończyli 75 lat. Zmiany w prawie pociągną za sobą znaczne zwiększenie tej liczby. Całkowicie refundowane medykamenty będą odtąd przysługiwały ok. 11,5 mln kolejnych osób, z czego ok. 7 mln to dzieci i młodzież. 

Ile zaoszczędzili Polacy na darmowych lekach? 

Program “Leki 75+” obowiązywał od września 2016. Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, dzięki tej formie wsparcia do końca 2022 r. seniorzy zaoszczędzili w aptekach łącznie ponad 4,3 mld zł. Szacowany koszty rozszerzenia programu to 1,5 mld zł, jednak wiele osób uważa, że przedsięwzięcie pochłonie znacznie więcej pieniędzy. To z kolei może pociągnąć za sobą negatywne skutki dla wszystkich, którzy korzystają z państwowej ochrony zdrowia, niezależnie od wieku. 

Przeczytaj więcej: Darmowe leki dla seniorów: komu zabrać, żeby dać innym?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:21