StoryEditorStara tradycja

Boże Ciało w 2024 roku – kiedy wypada?

15.04.2024., 17:00h
Boże Ciało to bardzo ważne święto w kościele katolickim. Ma stare i bogate tradycje. To właśnie w ten dzień dzieci sypią kwiatki. Kiedy wypada w tym roku?

Boże Ciało ustanowiono ku czci Eucharystii – to ludowa nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Cechują je piękne tradycje związane z życiem na wsi. Nic dziwnego – Boże Ciało to święto wiosny, kwiatów i życia. Inicjatorką obchodów Bożego Ciała była św. Julianna z Liège, przeorysza klasztoru augustianek z Mont Cornillon. Miała ona objawienie, w którym Jezus prosił o święto Eucharystii. W 1262 roku we włoskiej miejscowości Bolsena zdarzył się cud – hostia zaczęła krwawić, dlatego papież Urban IV w 1264 roku ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. W Polsce po raz pierwszy święto to wprowadził biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim uznano Boże Ciało za uroczystość powszechną obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

Boże Ciało

To święto ruchome, które obchodzimy zawsze w czwartek. W ten dzień katolicy uczestniczą we mszy świętej i licznych procesjach. Jest to dzień wolny od pracy i od zajęć lekcyjnych. Ponadto, tego dnia wszystkie sklepy, urzędy oraz szkoły są nieczynne.

image
Czas wolny

Majówka 2024 to nawet 9 dni wolnego! Zaplanuj ją teraz!

Boże Ciało – obchody

Boże Ciało obchodzone jest 11 dni po Zielonych Świątkach i 60 dni po Wielkanocy. Ważne jest nie tylko samo święto Bożego Ciała, ale także następne osiem dni, czyli oktawa. Wierni w tym czasie szczególnie chcą okazać wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To dlatego odbywają się uroczyste procesje do czterech ołtarzy, przy których odczytywane lub odśpiewywane są Ewangelie. Tego dnia dzieci w odświętnych strojach posypują drogę kwiatami, chłopcy dzwonią małymi dzwonkami, biją dzwony kościelne, kapłan zaś niesie pod baldachimem monstrancję z Eucharystią, towarzyszą mu ministranci z kadzidłem. W procesji zobaczymy także chorągwie i sztandary. Warto wybrać się do Łowicza i Spycimierza – tam odbywają się wyjątkowe uroczystości w dniu Bożego Ciała. Zobaczymy tam niesamowite dywany kwiatowe.

Oktawa Bożego Ciała

„W Boże Ciało z Boską chwałą, Słowo nam się Chlebem stało, nie tnij zboża ni kapusty, bo odnajdziesz w niej rdzeń pusty” – mówi przysłowie, zatem w ten dzień należy wstrzymać wszystkie prace polowe, a w kolejnych dniach uczestniczyć w nabożeństwach i krótkich procesjach wokół kościoła. Z Bożym Ciałem wiąże się:

  • zwyczaj zaplatania wianków z ziół i kwiatów,
  • dekoracje z gałązek brzozy, którym przypisywano moce lecznicze.

Boże Ciało 2024

Boże Ciało to czas odpoczynku i kolejny długi weekend! W tym roku wypada 30 maja, oczywiście w czwartek. Jeśli weźmiemy urlop na piątek 31 maja, zyskamy aż 4-dniowy weekend, idealny na długi relaks w ogrodzie lub wyjazd!

Oprac. Angelika Drygas

Fot. pixabay

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 10:04