StoryEditorBożonarodzeniowe zakupy

Boże Narodzenie 2023 – kiedy wypadają święta? Czy warto wziąć urlop?

29.10.2023., 14:00h
Święta Bożego Narodzenia to czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi. Mimo mrozu za oknem, ustawowe dni wolne czy planowany urlop nie spędzają uśmiechu z twarzy wielu osób. Jak wypadają święta? Kiedy najlepiej wziąć urlop? Kiedy zrobić ostatnie, przedświąteczne zakupy? W tym artykule pomożemy ci odnaleźć się w świątecznym chaosie.

Gorąca czekolada i „Kevin sam w domu”? A może barszcz z uszkami w towarzystwie świątecznego hitu Mariah Carey? Wszystko czego chcecie na święta, to na pewno… spokój! Dlatego, specjalnie dla was, zebraliśmy kilka przydatnych informacji.

Specyfika Świąt Bożego Narodzenia

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało coraz mniej czasu. Sklepy powoli wzbogacają swój asortyment o typowo świąteczne produkty, by przygotować się na coroczne, świąteczne zakupowe szaleństwo i wyczekiwane przez wszystkich – przedświąteczne dni wielkich okazji i promocji – Black Friday (24 listopada 2023 r.) oraz Cyber Monday (27 listopada 2023 r.), kiedy najczęściej poluje się na prezenty gwiazdkowe. Nie zapominajmy jednak, że prezenty to nie wszystko! Okres świąt to także czas ubierania choinki z domownikami, ozdabiania mieszkania, pieczenia piernika czy wigilijnego sernika, spotkań z bliskimi, siadania przy jednym stole, by rozkoszować się typowymi dla świąt potrawami, czy wspólnego kolędowania. Co dom, to inne tradycje – te starsze i te nowoczesne – i to jest w świętach najpiękniejsze!

image
ROŚLINY KWITNĄCE JESIENIĄ

Ta roślina będzie teraz pięknie kwitnąć! Jak pielęgnować zimowita jesiennego?

Bożonarodzeniowe zakupy – czynne sklepy

Okres świąteczny oznacza wolne również dla pracowników sklepów. W ubiegłych latach – w Wigilię – zakupy było można zrobić maksymalnie do godziny 14:00. W tym roku Wigilia wypada w niedzielę, co to oznacza? Zgodnie z zakazem handlu w niedzielę i święta, tego dnia sklepy powinny być zamknięte. Oznacza to, że ostatnie – przedświąteczne zakupy – najlepiej zrobić w sobotę, tj. 23 grudnia.

Boże Narodzenie 2023 – jak wypadają święta?

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają w poniedziałek – 25 grudnia. Dzień wcześniej – 24 grudnia (niedziela) – Wigilia. Kolejno: Pierwszy Dzień Świąt – 25 grudnia (poniedziałek) i Drugi Dzień Świąt – 26 grudnia (wtorek).

Boże Narodzenie – kiedy najlepiej wziąć urlop?

Świąteczne dni – ustawowo wolne – przypadają na poniedziałek (Boże Narodzenie – 25 grudnia) i wtorek (Pierwszy Dzień Świąt – 26 grudnia). Jeśli marzy ci się 10 dni wolnego, wystarczy, że między sobotą 23 grudnia a poniedziałkiem 1 stycznia – zdecydujesz się na urlop w dniach: od środy 27 grudnia do piątku 29 grudnia.

Boże Narodzenie – przerwa świąteczna

W roku szkolnym 2023/2024 – przerwa zimowo-świąteczna zacznie się 23 grudnia (sobota) i będzie trwała do 31 grudnia 2023 (niedziela). Pierwszy dzień nauki w nowym roku, tj. 2024 przypadnie jednak na wtorek – 2 stycznia. Studenci również mają przerwę świąteczną. W tym roku będzie trwać od 22 grudnia 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. Należy pamiętać, że długość wolnego często zależy od władz uczelni, dlatego w przypadku określonych uniwersytetów – wykaz dni wolnych może się nieco różnić.

Patrycja Lisowska

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 15:17