StoryEditorHandel w święta

Czy w Boże Ciało 2023 będą otwarte sklepy? Gdzie zrobić zakupy w długi weekend?

Boże Ciało to ważne święto w Kościele katolickim. Z tej okazji dzień, w którym przypadają obchody, jest wolny od pracy. Czy jednak oznacza to, że wszystkie sklepy będą zamknięte? Gdzie i kiedy można będzie zrobić zakupy w długi weekend Bożego Ciała?

Kiedy jest Boże Ciało w 2023 roku? 

Boże Ciało to święto ruchome, ponieważ jest ono ściśle powiązane z Wielkanocą. Przypada zawsze 11 dni po Zielonych Świątkach i równo 60 dni po Wielkanocy. W tym roku święta wielkanocne obchodziliśmy 9-10 kwietnia. Na tej podstawie można obliczyć, że dzień Bożego Ciała wypadnie w czwartek 8 czerwca. Wiele osób decyduje się na urlop 9 czerwca, dzięki czemu mogą cieszyć się długim, czterodniowym weekendem. 

Przeczytaj więcej: Kiedy jest Boże Ciało 2023? 

Czy sklepy są czynne w Boże Ciało? 

Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Zamknięte są wówczas szkoły i urzędy, a także większość sklepów. Tego dnia nie zrobimy więc zakupów w galeriach handlowych ani w supermarketach. W galeriach czynne będą tylko kina oraz restauracje czy kawiarnie i niektóre apteki. Nie oznacza to jednak, że 7 czerwca musimy zrobić zapasy na cały długi weekend!

Jakie sklepy będą czynne w Boże Ciało? 

W święto Bożego Ciała otwarte będą sklepy, które znajdują się na stacjach benzynowych. Tego dnia zakupy będziemy mogli zrobić także w części sklepów Żabka. Mieszkańcy wsi, którzy nie mają w okolicy placówki tej sieci handlowej, mogą liczyć na sklepiki lokalne. Mogą one być otwarte w święto, jednak tylko pod warunkiem, że za ladą stanie sam właściciel, warto się zatem wcześniej zorientować, w jakich godzinach prowadzona będzie sprzedaż - niewykluczone, że godziny otwarcia ulegną tego dnia zmianie. W Boże Ciało czynne będą także niektóre apteki

Czy w piątek po Bożym Ciele sklepy są otwarte? 

Nawet jeżeli planujemy długi weekend i czterodniowy wypoczynek przy okazji Bożego Ciała, nie musimy martwić się o domową spiżarnię. Już dzień po Bożym Ciele, czyli w piątek, sklepy i galerie handlowe będą funkcjonowały normalnie. Zwyczajnym dniem pracy dla placówek handlowych jest także sobota po tym święcie, która w tym roku wypada 10 czerwca. 

Czy 11 czerwca to niedziela handlowa? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, większość niedziel w Polsce jest niehandlowa. Nie inaczej będzie z niedzielą, która zwieńczy długi weekend Bożego Ciała. W niedzielę 11 czerwca sklepy będą nieczynne – zakupy znów będzie można zrobić tylko na stacjach benzynowych lub w placówkach, w których sprzedaż prowadził będzie właściciel. W czerwcu 2023 przypadnie jedna niedziela handlowa – sklepy będą otwarte 25 czerwca. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. grudzień 2023 06:06