Boże Ciało to ludowa nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To święto ruchome, przypadające zawsze w czwartek. Katolicy są zobowiązani do uczestnictwa w mszy świętej. Jest to dzień wolny od pracy.
Boże Ciało – specyfika
Jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych i pracy – tego dnia wszystkie sklepy, urzędy oraz szkoły są nieczynne. Osoby wierzące powinny powstrzymać się od prac tzw. niekoniecznych.
Boże Ciało – obchody
Boże Ciało obchodzone jest zawsze w czwartek, 11 dni po Zielonych Świątkach i 60 dni po Wielkanocy. Boże Ciało oraz następne osiem dni – oktawa – mają wyrażać wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Charakterystycznym wydarzeniem są uroczyste procesje do czterech ołtarzy, przy których odczytywane lub odśpiewywane są Ewangelie. Dzieci posypują drogę kwiatami, chłopcy dzwonią małymi dzwonkami, biją dzwony kościelne, a kapłan niesie pod baldachimem monstrancję z Eucharystią, towarzyszą mu ministranci z kadzidłem. W procesji obecne są także chorągwie i sztandary, a za baldachimem podążają wierni.
Gdzie spotkamy najciekawsze uroczystości Bożego Ciała? W Łowiczu i Spycimierzu – zachwycają tam dywany kwiatowe. W czasach PRL-u procesie były pretekstem do zamanifestowania sprzeciwu wobec panującej ideologii.
Oktawa Bożego Ciała
Święto jest wolne od prac polowych: „W Boże Ciało z Boską chwałą, Słowo nam się Chlebem stało, nie tnij zboża ni kapusty, bo odnajdziesz w niej rdzeń pusty” – mówiło przysłowie. W kolejnych dniach, w kościele odprawiano nabożeństwa i krótkie procesje wokół kościoła. To święto jest przepełnione pięknymi rytuałami ludowymi świadczącymi o bogactwie lokalnego folkloru. Z tym czasem wiąże się zwyczaj zaplatania wianków z ziół i kwiatów, które święci się w ostatni dzień oktawy. Dzięki temu nabierają one szczególnej mocy i chronią przez kataklizmami, głodem i chorobami. Niegdyś ważną rolę pełniły gałązki brzozy, którym przypisywano moce lecznicze. Stanowiły one ważną dekorację – po uroczystości wierni brali kawałek gałązki i umieszczali ją w ziemi, ufając, że uchroni ich przed nieszczęściami.
Boże Ciało 2023
Boże Ciało to kolejna okazja do celebrowania dłuższego wypoczynku. W tym roku przypada 8 czerwca, oczywiście w czwartek. Jeśli weźmiemy urlop na piątek 9 czerwca, zyskamy aż 4-dniowy weekend, idealny na zorganizowanie wyjazdu! Natomiast piątek 9 czerwca to dzień roboczy, natomiast w wielu szkołach dyrektorzy ustanawiają wtedy dzień wolny od lekcji.
Boże Ciało – historia
Obchody Bożego Ciała wywodzą się z trzynastowiecznej Belgii. Ich inicjatorką była św. Julianna z Liège, przeorysza klasztoru augustianek z Mont Cornillon. Miała ona objawienie, w którym Jezus prosił o święto Eucharystii. W 1262 roku we włoskiej miejscowości Bolsena zdarzył się cud – hostia zaczęła krwawić, dlatego papież Urban IV w 1264 roku ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim uznano Boże Ciało za uroczystość powszechną obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. pixabay
Źródło: gov.pl