W sumie w 2024 roku zrobimy zakupy w siedem niedziel. Większość osób przyzwyczaiło się do tych „ograniczeń” i doskonale radzi sobie bez odwiedzania marketów w ostatni dzień tygodnia. Zasada jest następująca – sklepy są otwarte w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia (z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia), w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy i w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Nie wiemy, jak długo ten zakaz będzie obowiązywał, być może rząd znowelizuje ustawę o zakazie handlu w niedziele i sytuacja ulegnie zmianie. Sprawdź, czy w maju znajdzie się sposobność do zaplanowania większych zakupów!
Niedziele handlowe – wyjątki
We wszystkie niedziele, zarówno handlowe, jak i niehandlowe mogą działać m.in. sklepy, w których ich właściciele sami staną za ladą, placówki handlowe na stacjach paliw, saloniki prasowe i kioski, kwiaciarnie, apteki i punkty apteczne, sklepy z pamiątkami lub dewocjonaliami, cukiernie i lodziarnie, piekarnie, sklepy na dworcach kolejowych i autobusowych.
Czy w maju wypada niedziela handlowa?
W majowe niedziele nie zrobimy zakupów, ostatnim wiosennym miesiącem z tą możliwością był kwiecień, a dokładnie ostatnia niedziela tego miesiąca, czyli 28 kwietnia (tuż przed majówką).
Lista niedziel handlowych w 2024:
- niedziela handlowa 28 stycznia 2024,
- niedziela handlowa 24 marca 2024,
- niedziela handlowa 28 kwietnia 2024,
- niedziela handlowa 30 czerwca 2024,
- niedziela handlowa 25 sierpnia 2024,
- niedziela handlowa 15 grudnia 2024,
- niedziela handlowa 22 grudnia 2024.
Przeczytaj: Zakupy w Boże Ciało.
Pozostałe niedziele w roku 2024 są dniami wolnymi od handlu. Państwowa Inspekcja Pracy regularnie przeprowadza kontrole sprawdzające, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu w niedzielę.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements