StoryEditorZakupy w Boże Ciało

Czy w Boże Ciało 2024 będą otwarte sklepy? Gdzie zrobić zakupy w długi weekend?

Maj rozpieści nas aż dwoma długimi weekendami. Pierwszym będziemy się cieszyć na początku miesiąca, wypoczywając podczas majówki. Z kolei drugi przypada pod koniec maja – w tym terminie będziemy mieć wolne z okazji święta Bożego Ciała. Czy wówczas sklepy będą otwarte?

Kiedy jest Boże Ciało 2024?

Termin święta Bożego Ciała jest uzależniony od terminu Wielkanocy. W 2024 roku święto zmartwychwstania obchodzono w Kościele katolickim 30 marca, a to oznacza, że stosunkowo wcześnie przypadnie też uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Katolicy uczczą ją w ostatnich dniach maja: 30 dnia tego miesiąca.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Boże Ciało w 2024 roku – kiedy wypada?

Czy Boże Ciało jest wolne od pracy?

Boże Ciało obchodzone jest w czwartek. Ten dzień jest ustawowo wolny od pracy. W związku z tym wiele osób bierze wolne również w piątek, by cieszyć się długim weekendem.

Czy w Boże Ciało sklepy będą otwarte?

Dzięki temu, że Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy, świętują także pracownicy zatrudnieni w handlu. To oznacza, że tego dnia sklepy będą zamknięte. W Boże Ciało sklepy będą funkcjonowały tak, jak w święta i większość niedziel w roku – czynne będą tylko placówki, w których klientów obsłuży właściciel, bądź miejsca, w których nie obowiązuje zakaz handlu.

Przeczytaj także: Majówka 2024: czy będą otwarte sklepy? Dowiedz się, kiedy zrobisz zakupy!

Gdzie zrobić zakupy w Boże Ciało?

W święta oraz niedziele niehandlowe, w tym także w Boże Ciało, mogą być otwarte następujące sklepy:

 • stacje paliw płynnych;
 • placówki handlowe na dworcach i w portach lotniczych;
 • placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
 • placówki handlowe w zakładach hotelarskich;
 • placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
 • placówki handlowe organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych;
 • apteki i punkty apteczne;
 • strefy wolnocłowe;
 • sklepy internetowe i platformy internetowe;
 • kwiaciarnie;
 • placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami.

Kiedy zrobić zakupy przed Bożym Ciałem?

Boże Ciało będzie jedynym dniem roboczym w ostatnim tygodniu maja, w którym sklepy będą zamknięte. Oznacza to, że zakupy na długi weekend możemy zrobić np. w środę 29 maja. Warto także pamiętać, że piątek po Bożym Ciele nie jest ustawowo wolny od pracy. Tego dnia sklepy będą czynne jak zwykle, podobnie jak w sobotę 1 czerwca. Niedziela 2 czerwca jest dniem niehandlowym.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 23:22