StoryEditorZakupy w majówkę

Majówka 2024: czy będą otwarte sklepy? Dowiedz się, kiedy zrobisz zakupy!

Wielu z nas myślami jest już przy tegorocznej majówce. Niezależnie od tego, czy spędzisz długi majowy weekend w górach czy nad morzem, możesz potrzebować zakupów! Kiedy będzie można je zrobić? Czy sklepy w majówkę 2024 będą otwarte?

Kiedy przypada majówka 2024? 

Tegoroczny długi majowy weekend wypada w doskonałym terminie! Maj rozpocznie się bowiem w środku tygodnia. W Polsce przypada wówczas kilka dni tradycyjnie wolnych od pracy. Wykorzystując niewiele urlopu, możemy sprawić sobie nawet 9 dni wolnego! Jest to możliwe, ponieważ 1 maja wypada w środę. Majówka potrwa zatem od środy do piątku i przejdzie w weekend. Chcesz cieszyć się jeszcze dłuższym wolnym? Podpowiadamy, jak to zrobić: Majówka 2024 to nawet 9 dni wolnego! Zaplanuj ją teraz! 

Czy w maju 2024 będą niedziele handlowe? 

Najbliższa niedziela handlowa przypada jeszcze w kwietniu. Zakupy bez ograniczeń będzie można robić w ostatnią niedzielę tego miesiąca, czyli 28 kwietnia. Tego dnia wszystkie sklepy oraz galerie handlowe będą otwarte. Warto zrobić zakupy, bowiem kolejna niedziela handlowa przypadnie dopiero w czerwcu. Oznacza to, że maj 2024 będzie miesiącem bez żadnej niedzieli handlowej. 

Przeczytaj także: Kiedy wypada niedziela handlowa w kwietniu 2024 roku? 

Czy sklepy w majówkę są otwarte? 

W tym roku długi majowy weekend nie obejmuje żadnej niedzieli. Nie oznacza to jednak, że handel będzie się odbywał jak w dni robocze. Majówka to bowiem dwa dni ustawowo wolne od pracy: 1 i 3 maja. W te dni sklepy zazwyczaj są zamknięte. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy klientów obsługiwać będzie osobiście właściciel danej placówki handlowej. Nie możemy jednak liczyć, że 1 i 3 maja zaszalejemy w galerii handlowej – tego typu miejsca nie będą otwarte (z wyjątkiem kin i stref gastronomicznych). 

Gdzie można zrobić zakupy w majówkę? 

Jeżeli podczas majowego weekendu staniesz wobec pilnej potrzeby zakupów, możesz nabyć potrzebne towary w miejscach zwolnionych z zakazu handlu: 

 • na stacjach paliw płynnych;  
 • w placówkach handlowych na dworcach i w portach lotniczych;  
 • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;  
 • w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;  
 • w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;  
 • w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych;  
 • w aptekach i punktach aptecznych;  
 • w strefach wolnocłowych;  
 • w sklepach internetowych i na platformach internetowych;  
 • w kwiaciarniach;  
 • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami. 

Kiedy zrobić zakupy na majówkę? 

Biorąc pod uwagę, że większość sklepów nie będzie czynna podczas majówki, warto wcześniej zrobić zakupy i zaopatrzyć się we wszystko, co może nam być potrzebne. Okazją do tego jest niedziela handlowa, przypadająca tuż przed długim weekendem, czyli 28 kwietnia. Dniem, w którym nie obowiązuje zakaz handlu, jest także 2 maja. Tego dnia sklepy będą czynne jak zwykle, możemy zatem przeznaczyć go na uzupełnienie zapasów bądź wyprawę na większe zakupy.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 13:54