Dzień Chłopaka – historia
Za datę zapoczątkowania obrządków Dnia Chłopaka uważa się 19 listopada 1999 r. Pomysł narodził się w Trynidadzie i Tobago. Realizacją zajęły się grupy aktywistów ze Stanów Zjednoczonych, Europy, Afryki, Azji i Karaibów przy wsparciu ONZ. Celem wprowadzenia tego święta było podkreślenie równowagi płci.
Dzień Chłopaka – w Polsce i innych krajach
W Polsce jest to święto kojarzone m.in. z ofiarowaniem młodszym i starszym chłopakom drobnych upominków, które często mają żartobliwy charakter. Bez względu na rodzaj upominków, najistotniejsza jest pamięć. W Niemczech, zamiast Dnia Chłopaka, celebruje się Światowy Dzień Mężczyzn (3 listopada) lub Międzynarodowy Dzień Mężczyzny (19 listopada) – są to święta, których celem jest podnoszenie świadomości na temat zdrowia mężczyzn oraz toksycznych wzorców męskości. W Japonii – Dzień Chłopaka (inaczej: Tango-no Seku) – obchodzony 5 maja. To dzień wolny dla dzieci i rodziców. Z okazji tego święta na dachach domu zawiesza się kartki z życzeniami, np. w kształcie samochodu.
Dzień Chłopaka 2023 – kiedy wypada?
W Polsce, Dzień Chłopaka przypada niezmiennie na dzień 30 września, a więc w sobotę, dlatego warto pomyśleć o życzeniach nieco wcześniej.
Pozostałe kraje obchodzą go jednak w innych terminach: 7 lutego – Malta; 5 kwietnia – Wielka Brytania, Irlandia; 5 maja – Japonia; 15 lipca – Brazylia; 7 października – Norwegia; 19 listopada – Indie, Meksyk; 25 listopada – Kanada.
Prezenty dla małych i dużych chłopaków
Mimo tego, że Dzień Chłopaka jest mniej popularnym – niż Dzień Kobiet – świętem, produkcja tematycznych prezentów kwitnie. We wrześniu na sklepowych półkach można zaobserwować przeróżne gadżety, zarówno dla małych, jak i dużych chłopaków. Dla tych pierwszych, najczęściej, są to zabawki (takie jak plastikowe narzędzia) lub zestawy licencjonowanych perfum z nadrukowanymi postaciami z bajek, dla drugich – producenci sugerują zestawy alkoholowe, zestawy kosmetyków dla mężczyzn, zestaw narzędzi lub humorystyczne gadżety, m.in. bokserki, kubki, poduszki ze śmiesznymi napisami. Jest także coś, co łączy oba te światy – słodycze, a dokładniej czekolada, np. w kształcie śrubek z nakrętką.
Patrycja Lisowska
fot. envato elements