Jesienią dni stają się krótsze, a więc szybciej robi się ciemno, a do tego jest zimniej. To właśnie wtedy wyciągamy grube koce i ciepłe skarpety, spędzając pod ciepłym przykryciem jesienne wieczory z parującą herbatką i książką. Już niebawem nadejdzie moment jesiennego przestawiania zegarków.
Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?
Wiosną, kiedy sytuacja jest odwrotna, przechodziliśmy z czasu zimowego na letni. Tym samym nasz sen został skrócony o godzinę. W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca o godzinie 2.00 przestawiliśmy zegarki, dzięki czemu dłużej mogliśmy cieszyć się dniem. Wszystko zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Co roku data ta wypada nieco inaczej. Zmiana czasu na letni wypada jednak zawsze w ostatnią niedzielę marca. To właśnie wtedy przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na godzinę 3.00.
Zmiana z czasu letniego na zimowy
Ta sytuacja będzie miała miejsce w ostatnią niedzielę października. W 2023 roku przejdziemy na czas zimowy w nocy z 28 na 29 października, a dokładnie w niedzielę o godz. 3.00 zegarki cofniemy na godz. 2.00. Zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów.
Zmiana czasu na letni i zimowy
W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, a od 1977 roku obowiązuje co roku. Blisko 70 krajów również stosuje tę metodę regulacji czasu. Od kilku lat natomiast trwa dyskusja, czy lepiej zlikwidować zmianę czasu, czy pozostawić ją bez zmian. W 2019 roku CBOS przeprowadził badania na ten temat. Przeciwko zmianie czasu opowiedziało się 78,3 procent ankietowanych Polaków, jedynie 14,2 procent było za. Ostatnia regulacja dotycząca zmian czasu w Polsce miała miejsce 4 marca 2022 roku i ma obowiązywać przez 5 lat. To dlatego co najmniej do 2027 roku będziemy funkcjonować na czasie zimowym i letnim.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements