Po raz pierwszy w naszym kraju Dzień Dziecka obchodzono już w 1929 roku. Po uroczystej mszy świętej w szkołach odbywały się luźne lekcje w formie zabawy. Do 1952 roku święto maluchów miało miejsce we wrześniu. Dzień Dziecka swój początek notuje w Turcji, gdzie był świętowany 23 kwietnia w 1920 roku. Międzynarodowy Dzień Dziecka natomiast został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), aby przybliżyć społeczeństwu i rozpropagować cele zawarte w Deklaracji Praw Dziecka zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych.
Dzień Dziecka w Polsce
Obecnie, polskie dzieci w swoje święto mogą liczyć na drobne prezenty, wycieczki, wyjście z rodzicami na lody czy pizzę. W wielu domach tego dnia najmłodsi dyktują warunki i robią to, na co mają ochotę (w granicach rozsądku). Nie muszą wykonywać domowych obowiązków. Zamiast klasycznych lekcji w szkołach odbywają się gry i zabawy, wyjścia plenerowe czy turnieje.
Dzień Dziecka 2023
W Polsce Dzień Dziecka obchodzimy zawsze 1 czerwca – to sztywna data, która nie podlega zmianie. W tym roku to radosne święto wypada w czwartek – nie jest to dzień wolny od pracy, dlatego rodzice, którzy nie zaplanują urlopu, spędzą ten czas w wyjątkowy sposób ze swoimi pociechami zaraz po pracy.
Dzień Dziecka na świecie
- W USA obchodzony jest w drugą niedzielę czerwca.
- W Turcji w swoje święto dzieci puszczają latawce. Jest to jednocześnie święto państwowe, czyli narodowy dzień suwerenności. To dlatego 23 kwietnia Turcy ubierają swoje maluchy w narodowe stroje, a do tego odbywają się uroczyste tańce i pieśni.
- Indie mają swój Dzień Dziecka 14 listopada. To czas, kiedy maluchom rozdaje się prezenty i składa życzenia. Zdarza się, że nauczyciele wręczają swoim podopiecznym róże.
- W Niemczech Dzień Dziecka jest obchodzony 1 czerwca lub 20 września, w zależności od części kraju.
- W Argentynie Dzień Dziecka przypada w drugą niedzielę sierpnia.
Dzień Dziecka – ciekawostki
- Japończycy świętują Dzień Chłopca, z kolei 3 marca Dzień Dziewczynki.
- Dzień Dziecka w Australii trwa tydzień.
- W Szwecji ten dzień to pretekst do poruszania ważnych spraw związanych z dziećmi, nie obdarowuje się pociech prezentami.
- We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka jest Dzień Rodziny. Jak przebiega? Ma miejsce 6 stycznia. Rodzice pieką ciasteczka z wróżbami, dzieci noszą papierowe korony. We Włoszech prezentowe słodycze przynosi… wiedźma!
Prawa dziecka wg Korczaka
„Dziecko ma prawo
Do bycia tym, kim jest,
Do życia własnym wysiłkiem i własną myślą,
Do poważnego i sprawiedliwego traktowania jego spraw,
Do wypowiadania swoich myśli,
Do upominania się i żądania,
Do protestu,
Do zabawy i rozrywki,
Do własności,
Niepowodzeń i łez,
Oraz do szacunku dla niewiedzy, dla smutku, i dla młodego wysiłku i ufności”.
Oprac Angelika Drygas
Fot. envato elements