StoryEditorŚwięto maluchów

Dzień Dziecka 2023. W jaki dzień tygodnia wypada?

16.05.2023., 11:12h
1 czerwca w Polsce to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku. To taki moment, kiedy maluchy mają swój czas – spędzają wolne chwile z rodzicami, dostają prezenty, uczestniczą w festynach, jedzą lody i śmieją się do rozpuku.

Po raz pierwszy w naszym kraju Dzień Dziecka obchodzono już w 1929 roku. Po uroczystej mszy świętej w szkołach odbywały się luźne lekcje w formie zabawy. Do 1952 roku święto maluchów miało miejsce we wrześniu. Dzień Dziecka swój początek notuje w Turcji, gdzie był świętowany 23 kwietnia w 1920 roku. Międzynarodowy Dzień Dziecka natomiast został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), aby przybliżyć społeczeństwu i rozpropagować cele zawarte w Deklaracji Praw Dziecka zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Dzień Dziecka w Polsce

Obecnie, polskie dzieci w swoje święto mogą liczyć na drobne prezenty, wycieczki, wyjście z rodzicami na lody czy pizzę. W wielu domach tego dnia najmłodsi dyktują warunki i robią to, na co mają ochotę (w granicach rozsądku). Nie muszą wykonywać domowych obowiązków. Zamiast klasycznych lekcji w szkołach odbywają się gry i zabawy, wyjścia plenerowe czy turnieje.

Dzień Dziecka 2023

W Polsce Dzień Dziecka obchodzimy zawsze 1 czerwca – to sztywna data, która nie podlega zmianie. W tym roku to radosne święto wypada w czwartek – nie jest to dzień wolny od pracy, dlatego rodzice, którzy nie zaplanują urlopu, spędzą ten czas w wyjątkowy sposób ze swoimi pociechami zaraz po pracy.

image

Dzień Dziecka 2023

FOTO: Envato Elements

Dzień Dziecka na świecie

  • W USA  obchodzony jest w drugą niedzielę czerwca.
  • W Turcji w swoje święto dzieci puszczają latawce. Jest to jednocześnie święto państwowe, czyli narodowy dzień suwerenności. To dlatego 23 kwietnia Turcy ubierają swoje maluchy w narodowe stroje, a do tego odbywają się uroczyste tańce i pieśni.
  • Indie mają swój Dzień Dziecka 14 listopada. To czas, kiedy maluchom rozdaje się prezenty i składa życzenia. Zdarza się, że nauczyciele wręczają swoim podopiecznym róże.
  • W Niemczech Dzień Dziecka  jest obchodzony 1 czerwca lub 20 września, w zależności od części kraju.
  • W Argentynie Dzień Dziecka przypada w drugą niedzielę sierpnia.

Dzień Dziecka – ciekawostki

  • Japończycy świętują Dzień Chłopca, z kolei 3 marca Dzień Dziewczynki.
  • Dzień Dziecka w Australii trwa tydzień.
  • W Szwecji ten dzień to pretekst do poruszania ważnych spraw związanych z dziećmi, nie obdarowuje się pociech prezentami.
  • We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka jest Dzień Rodziny. Jak przebiega? Ma miejsce 6 stycznia. Rodzice pieką ciasteczka z wróżbami, dzieci noszą papierowe korony. We Włoszech prezentowe słodycze przynosi… wiedźma!

image
Kolka niemowlęca

Nieutulony płacz dziecka. Może to kolka?

Prawa dziecka wg Korczaka

„Dziecko ma prawo

Do bycia tym, kim jest,

Do życia własnym wysiłkiem i własną myślą,

Do poważnego i sprawiedliwego traktowania jego spraw,

Do wypowiadania swoich myśli,

Do upominania się i żądania,

Do protestu,

Do zabawy i rozrywki,

Do własności,

Niepowodzeń i łez,

Oraz do szacunku dla niewiedzy, dla smutku, i dla młodego wysiłku i ufności”.

 

Oprac Angelika Drygas

Fot. envato elements

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 15:44