StoryEditorTuż, tuż

Dzień Matki 2023. W jaki dzień tygodnia wypada?

14.05.2023., 11:00h
Dzień Matki w Polsce obchodzony jest niezwykle uroczyście. To piękny moment na to, aby podziękować mamie za każdy jej uśmiech, troskę i pomoc. Świętują i duzi, i mali. Jak w tym roku wypada ten niezwykły dzień?

Większość krajów świętuje Dzień Matki w maju, choć nie wszystkie. Bez względu na datę jest to czas wyjątkowy. Prócz życzeń, wręczamy mamom drobne podarunki, kwiatki, czekoladki, perfumy. Najważniejsza jest jednak obecność i pamięć. Najlepsze dary pochodzą z serc i stanowią czas, jaki razem spędzamy.

Dzień Matki – kiedy jest?

W Polsce przypada on 26 maja. Dzień Mamy w Niemczech obchodzony jest w drugą niedzielę maja; np. Bułgarii, Armenii, czy Mołdawii – 8 marca; w drugą niedzielę lutego w Norwegii; w drugą niedzielę maja np. w USA, Australii, Kanadzie, Kolumbii, Japonii, czy Grecji, natomiast we Francji, Tunezji oraz w Szwecji wypada w ostatnią niedzielę maja, a w Hiszpanii w pierwszą niedzielę maja. W Polsce w Dzień Mamy świętujemy od 1914 roku. Ten dzień obchodzono po raz pierwszy w Krakowie.

Kiedy Dzień Matki 2023?

Data obchodzenia Dnia Matki w Polsce nie jest ruchoma, zawsze przypada 26 maja, jednak co roku innego dnia tygodnia. W 2023 roku będzie to piątek, czyli idealny czas, aby z całą rodziną poświętować i uroczyście wejść w kolejny majowy weekend.

Tradycje związane z Dniem Matki

Najmłodsze dzieci przygotowują dla mamy pamiątkową lurkę, samodzielnie rysują serduszka, kwiatki, portret mamy. Starsze dzieci wykonują bardziej skomplikowane prace plastyczne lub pieką ciasteczka czy ciasto. Najpopularniejsze są kwiaty, kosmetyki, apaszki lub drobne słodkości. Często całe rodziny wybierają się do kawiarni, na lody czy do kina, aby wspólnie spędzić ten dzień. W USA Dzień Matki jest dniem wolnym od pracy i świętem narodowym. W Polsce nie ma takiego zwyczaju, rodzinne uroczystości dzieją się po pracy.

image

Dzień Matki 2023

FOTO: Envato Elements

Dzień Matki – ciekawostki

  • W Tajlandii w ten dzień mieszkańcy ozdabiają domy flagami narodowymi, portretami Królowej Sirikit i kolorowymi światełkami, w stolicy odbywa pokaz fajerwerków. 12 sierpnia wybrani przedstawiciele w procesji zmierzają do Wielkiego Pałacu Królewskiego w Bangkoku. W domach dzieci powinny klęknąć przed swoimi mamami, aby wyrazić miłość i wdzięczność.
  • W Meksyku dzieci dają swoim mamom bardzo drogie prezenty.
  • W Australii symbolem Święta Matki są goździki.
  • W Serbii dzieci nie wypuszczają mamy z łóżka, nim nie podaruje im słodyczy, ale przez cały dzień wyręczają ją w codziennych obowiązkach.
  • W USA w 1914 roku prezydent Woodrow Wilson ustanowił Dzień Matki świętem państwowym.

image
Zdrowie dzieci

Zadbaj o dobrą dietę swojego dziecka już teraz!

oprac. Angelika Drygas

Źródło: Mamotoja

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 10:44