Dzień Nauczyciela – historia
Ideę zapoczątkowała ustawa – Karta praw i obowiązków nauczyciela z 27 kwietnia 1972 roku. Wtedy zdecydowano się na wprowadzenie święta dedykowanego nauczycielom i nadano mu nazwę Dzień Nauczyciela. Początkowo było poświęcone wyłącznie wykonawcom tego zawodu. Zmiana nazwy nastąpiła w 1982 r. Od tej chwili nazywało się Dniem Edukacji Narodowej, choć obecnie częściej używa się pierwotnej nazwy. Warto pamiętać też o Światowym Dniu Nauczyciela – 5 października – stanowiącym upamiętnienie wydarzenia z 1996 roku, tj. podpisanie – opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy – „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”.
Jak wygląda typowy Dzień Edukacji Narodowej?
Święto pedagogów jest zazwyczaj dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Zdarza się, że z tej okazji w szkołach organizuje się uroczysty apel.
Święto Nauczyciela – odznaczenia
Wyróżniających się nauczycieli nagradza się tak zwanymi Krzyżami Zasługi oraz medalami KEN. Odznaczenia wręczają – w zależności od ich stopnia – minister edukacji, dyrektorzy placówek edukacyjnych, przedstawiciele kuratorium oświaty lub miejscowych władz.
Upominki na Dzień Nauczyciela
Z Dniem Nauczyciela kojarzone są podarunki w postaci kwiatów i bombonierek. Kiedy w grę wchodzi prezent dla nauczyciela – wychowawcy lub nauczyciela przygotowującego uczniów do egzaminu ósmoklasisty czy matury, upominki są bardziej kreatywne. W takich przypadkach uczniowie lub ich rodzice, z zebranych na składki klasowe pieniędzy, decydują się na zakup wisiorka; bonu do spa lub innych kart podarunkowych; personalizowanego kubka czy wiecznego pióra. Nie wszyscy skłaniają się ku kosztownościom. Często stawia się na upominek – pamiątkę, a co za tym idzie, prezentem staje się, np. wspólne zdjęcie w ramce (niekiedy wykonanej własnoręcznie).
Dzień Nauczyciela – kiedy?
Dzień Nauczyciela ma stałą datę – 14 października. Obchodzą go wszyscy pracownicy oświaty. W tym roku wypada on w sobotę, co oznacza, że szkolne obchody odbędą się dzień wcześniej, tj. 13 października.
Dzień Edukacji Narodowej na świecie
Data święta ma na ogół związek z życiem postaci, która zapisała się w historii edukacji w danym kraju. W Argentynie jest to 11 września, czyli dzień śmierci Dominga Faustina Sarmiento – pierwszego cywilnego prezydenta tego kraju, a na terenie byłej Czechosłowacji – 28 marca – rocznica urodzin Jana Amosa Komeńskiego (filozofa i pedagoga). Na Litwie Dzień Nauczyciela przypada na 5 października. Jest to dzień wolny dla pedagogów. Zgodnie z tradycją w tym dniu starsi uczniowie prowadzą zajęcia dla młodszych. W Tajlandii – Święto Nauczyciela nosi nazwę Wai Kru (16 stycznia) i jest pełne ceremonii podkreślających niezwykłość tego zawodu. Jednym z nietypowych obrządków kultywowanych przez uczniów jest padanie do stóp pedagogom i wręczanie im kwiecistych wianków.
Patrycja Lisowska
fot. envato elements