StoryEditorWażna data

Dzień Ojca 2024 – w jaki dzień tygodnia wypada?

09.06.2024., 12:00h
Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami. To zwieńczenie wielkiej triady wiosennej: Dnia Matki i Dnia Dziecka. Kiedy dokładnie obchodzimy to święto?

Spis treści:

Dzień Ojca

Dzień Ojca w Polsce

Dzień Ojca na świecie

Kiedy jest Dzień Ojca w 2024 roku? 

Dzień Ojca

Jaka jest geneza powstania tego święta? Sięga początku XX wieku, a dokładnie 1908 roku. Pomysłodawczynią była Grace Golden Clayton z USA, chodziło o upamiętnienie mężczyzn, którzy zginęli w wypadkach górniczych w Stanach. Choć projekt nie przetrwał, pojawiły się nowe koncepty, aby uhonorować ojców. Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono 19 czerwca 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton. Inicjatorką była Sonora Smart Dodd. W ten sposób uczciła swojego ojca, który był weteranem wojny secesyjnej. William Smart po śmierci żony sam wychowywał Sonorę oraz piątkę jej rodzeństwa. Obchody tego święta wówczas były raczej skromne i miały mały zasięg. Natomiast w 1972 roku Richard Nixon ustanowił oficjalny Dzień Ojca w USA. 

image
Zakupy w niedzielę

Kiedy wypada niedziela handlowa w czerwcu 2024 roku?

Dzień Ojca w Polsce

Pierwsze obchody święta taty miały miejsce 23 czerwca 1965 roku. Data ta przyjęła się i obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Przeczytaj także: Kiedy jest Noc Kupały i Noc Świętojańska w 2024 roku?

image
Dzień Ojca
FOTO: Envato Elements

Dzień Ojca na świecie

Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy dzień taty obchodzą 19 marca, czyli w dniu św. Józefa, patrona rodziny. W wielu krajach nie ma stałej daty na celebrację Dnia Ojca: Litwini obchodzą je zawsze w pierwszą niedzielę czerwca, Austriacy w drugą, a Francuzi, Holendrzy, Brytyjczycy czy Ukraińcy w trzecią. Mieszkańcy Norwegii, Szwecji, Finlandii, Islandii i Estonii składają tacie życzenia w drugą niedzielę listopada. 

Kiedy jest Dzień Ojca w 2024 roku? 

W Polsce Dzień Ojca obchodzi się w stałym terminie, 23 czerwca. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, identycznie jak Dzień Mamy. To idealny czas na zaplanowanie czegoś wyjątkowego!

Przeczytaj także: Harmonogram roku szkolnego 2024/2025

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 09:56