StoryEditorMagiczne noce

Kiedy jest Noc Kupały i Noc Świętojańska w 2024 roku?

13.05.2024., 13:59h
W czerwcu czeka nas najdłuższy dzień w roku. To idealna okazja, aby spędzić ten czas zgodnie ze słowiańskimi tradycjami. Kiedy przypadnie Noc Kupały? Jakie są najsłynniejsze rytuały?

Wysoka temperatura, początek lata, krótkie noce – to niesamowity, a nawet magiczny okres w roku. Właśnie pod koniec czerwca wypada Noc Kupały i Noc Świętojańska. To dwa różne święta, choć występujące w swoim sąsiedztwie. Czym się charakteryzują?

Kiedy jest Noc Kupały 2024?

Noc Kupały (inaczej Sobótka) to słowiańskie święto na część najdłuższego dnia w roku. W 2024 Noc Kupały wypada 20 czerwca, o dzień wcześniej niż w ubiegłym roku. Ma średnio trwać 16 godzin i 46 minut, czyli aż o 9 godzin i 7 minut dłużej od najkrótszego dnia w 2023 roku. Długość ta jednak jest nieco inna w różnych zakątkach Polski – na północy kraju wyniesie 17, a na południu 16 godzin.

Przeczytaj także: Dzień Matki 2024. 

 

Najkrótsza noc w roku 2024

Ta szalona noc będzie miała miejsce z 20 na 21 czerwca (z czwartku na piątek) i potrwa 7 godzin i 14 minut. To tak zwana Noc Kupały, które jest ściśle związana z letnim przesileniem Słońca i jest obchodzona na część żywiołów wody, słońca i księżyca. To święto płodności, urodzaju i miłości. Poprzedza Noc Świętojańską.

 

Przeczytaj także: Horoskop na maj.

Noc Świętojańska 2024

Jest obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca, w tym roku wypada z niedzieli na poniedziałek. Z tej okazji nie tylko w miastach, ale także na wsiach będą organizowane liczne imprezy – umożliwiające świętowanie przejścia w letni tryb życia.

Noc Świętojańska, Noc Kupały – obrzędy

Oba święta są magiczne – niegdyś w tym czasie palono ogniska, tańczono, śpiewano. Wierzono, że można wtedy spotkać istoty nadprzyrodzone. Dziewczęta plotły wianki, a na koniec dnia puszczały je na wodę. Jeśli kawaler złowił wianek ukochanej, mógł spodziewać się szybkiego wesela! W tę noc miał zakwitać kwiat paproci, a jego odnalezienie oznaczało płodność i bogactwo! Te dwa święta kojarzone są także z symboliką ognia – wokół ogniska nie tylko tańczono,ale także skakano przez nie. Wszystkie rytuały miały dać miłość i chronić przed złymi mocami. Jakie jeszcze obrzędy są kojarzone z Nocą Kupały? Zbieranie ziół i kwiatów, ozdabianie ciała i domów roślinami, kąpanie się, oblewanie wodą, polowanie na czarownice, puszczanie wianków na wodzie, rozpalanie ognisk, tańce, śpiewy, skoki przez ogień.

image
Noc Kupały i Noc Świętojańska
FOTO: Envato Elements

Noc Kupały i Noc Świętojańska – różnice

Podsumowując, Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska, czyli Wianki to chrześcijański odpowiednik słowiańskiej Nocy Kupały. To uroczyste i radosne powitanie lata, na cześć żywiołów ognia i wody. To czas miłości i płodności, ale w wersji spokojniejszej. W przeciwieństwie do Nocy Kupały pełnej nagości i miłości fizycznej. Żywioł wody jest ściśle związany z kobiecością, ognia zaś z męskością.

Kiedy jest pierwszy dzień lata 2024?

Kalendarzowe lato rozpoczyna się 20 czerwca i trwa do 22 września. Wypada tego samego dnia co najdłuższy dzień w roku i najkrótsza noc w roku.

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 10:54