Pod koniec czerwca wypada Noc Kupały i Noc Świętojańska. To bardzo magiczny czas. Wiele osób myśli, że te dwa święta są tożsame i stosuje wymiennie ich nazwy. Nic bardziej mylnego.
Kiedy jest Noc Kupały 2023?
Niezwykła słowiańska Noc Kupały (Sobótka) to tak naprawdę najdłuższy dzień w roku. W 2023 wypada w pierwszy dzień lata, czyli w środę 21 czerwca! Najdłuższy dzień w roku 2023 potrwa 16 godzin i 46 minut, o 9 godzin i 4 minuty dłużej od najkrótszego dnia w roku 2023, który nastąpi 22 grudnia w zimowe przesilenie.
Noc Świętojańska 2023
Jest obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca, w tym roku wypada idealnie – z piątku na sobotę. Z tej okazji w miastach i na wsiach będą organizowane spotkania i imprezy mające wyrazić radość z wejścia w letni tryb życia.
Noc Świętojańska, Noc Kupały – obrzędy
Dawniej tego dnia palono ogniska, tańczono, śpiewano i radośnie świętowano. Słowianie wierzyli, że w tę noc można spotkać istoty nadprzyrodzone. Dziewczęta plotły i zakładały wianki, aby na zakończenie dnia puścić je na wodę. Złowienie wianka ukochanej oznaczało wesele! Według słowiańskich wierzeń w tę noc miał zakwitać kwiat paproci – raz do roku! Odnalezienie go oznaczało szczęście, płodność i bogactwo!
Noc Świętojańska, Noc Kupały – symbolika ognia
Podczas święta powszechne stało się rozpalanie ogniska, wokół którego radośnie tańczono. Niebezpieczne, ale bardzo popularne było skakanie przez ogień. Rytuały miały dać miłość, zdrowie i chronić przed złymi mocami.
Noc Kupały i Noc Świętojańska – czy są to te same święta?
Chrześcijański odpowiednik słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska, czyli Wianki, jest obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca. To chrześcijańska jej wersja, bardziej ugrzeczniona, spokojniejsza. To uroczyste powitanie lata, ukłon w stronę żywiołów ognia i wody, ukoronowanie płodności. To czas miłości, słowiańskie Walentynki. Noc Świętojańską obchodzimy w bardzo podobnym terminie, ponieważ miała być alternatywą dla pogańskiego święta. Kościół w ten sposób chciał zapobiec rozwiązłym zrachowaniom. W Noc Kupały bowiem wszechobecna była nagość, czy miłość fizyczna.
Angelika Drygas
Fot. envato elements