StoryEditorWakacje blisko!

Kiedy jest koniec roku szkolnego 2023? Zapowiadają się dłuższe wakacje!

20.05.2023., 11:00h
Wakacje to jeden z najbardziej palących tematów dla młodzieży. Data zakończenia nauki w danym roku szkolnym jest równie istotna dla rodziców, którzy chcą zaplanować urlopy i opiekę nad młodszymi pociechami.

Koniec roku szkolnego 2023 to wielki powód do radości – koniec nauki oznacza ponad dwumiesięczny czas relaksu i odpoczynku. Tegoroczne rozdanie świadectw odbędzie się o dzień wcześniej niż w ubiegłym roku.

Koniec roku szkolnego 2023

Koniec zajęć dydaktyczno-wychowawczych zawsze wypada w pierwszy piątek po 20 czerwca. W tym roku będzie to piątek 23 czerwca (w 2022 roku – 24 czerwca). Uczniowie mają więc powody do radości! Rozdanie świadectw będzie miało miejsce już niebawem!

Kiedy zacznie się rok szkolny 2023/2024?

W tym roku wakacje potrwają znacznie dłużej. Uczniowie ucieszą się, ponieważ rozpoczęcie roku szkolnego zostało przesunięte. Zgodnie z prawem oświatowym zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września. W sytuacji, gdy ten dzień wypada w piątek, rozpoczęcie roku szkolnego ma mieć miejsce w pierwszy poniedziałek po 1 września. Z taką sytuacją mamy do czynienia w 2023 roku, dlatego rozpoczęcie lekcji zostało zaplanowane na poniedziałek, 4 września 2023 roku – co daje dodatkowe trzy dni wolnego. To świetna wiadomość dla wszystkich uczniów – wakacje będą naprawdę długie!

image

Wakacje 2023

FOTO: Envato Elements

Zasady bezpiecznych wakacji

Wakacje to cudowny czas pełen niebanalnych zdarzeń i radości. Aby cieszyć się nimi w pełni, warto przestrzegać kilku ważnych zasad:  

  • Należy chronić się przed słońcem na co dzień, podczas przebywania na plaży, podczas pieszych wędrówek, czy na placu zabaw. Pomoże w tym krem z filtrem UV, najlepiej 50+. Na głowę trzeba zakładać czapkę lub kapelusz, a oczy chronić okularami z filtrem UV. Najlepiej unikać też słońca między godziną 10:00 a 14:00.
  • Ważne jest nawadnianie – od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet do 3,5 litra. Na wycieczki lub plażę warto wziąć ze sobą wodę mineralną.
  • Nad wodą jest dużo frajdy, ale bywa też niebezpiecznie – należy kąpać się tylko w miejscach oznaczonych, pod nadzorem ratowników i przestrzegać regulaminu kąpieliska. – Zorientuj się, gdzie jest stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Nigdy nie pływaj po alkoholu lub narkotykach. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku. Nie skacz, ani nie nurkuj w niezbadanych wodach. Na łódce czy kajaku zawsze miej na sobie zapiętą kamizelkę ratunkową. Jeśli masz pod opieką jakieś osoby, np. dziecko, czujnie je obserwuj – czytamy na stronie gov.pl.
  • W czasie wędrówek pieszych należy mieć ze sobą: jedzenie, wodę, latarkę, telefon i ciepłą oraz przeciwdeszczową odzież. Przydadzą się elementy odblaskowe. Ważne – poruszamy się oznakowanymi ścieżkami i górskimi szlakami.
  • Na terenach zielonych pamiętamy o ochronie przed kleszczami i owadami. W tym celu należy użyć środków odstraszających. Po powrocie do domu trzeba sprawdzić, czy w ciele nie ma kleszcza.
  • Na wyjazdy należy zabierać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy.
  • Warto przypomnieć sobie, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, znać bezpieczną pozycję i zasady postępowania w przypadku: krwotoku, zatrucia, oparzenia, zachłyśnięcia, czy złamania kończyny. Trzeba znać numer alarmowy 112!
  • Na wyjazdach poza granice kraju, warto zabrać kartę EKUZ, aby skorzystać z leczenia.

image
Zdrowie dzieci

Zadbaj o dobrą dietę swojego dziecka już teraz!

Źródło: gov.pl

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 14:19