StoryEditorHandel w niedzielę

Liczba niedziel handlowych w miesiącu wzrośnie?! Polska 2050 złożyła projekt

Kwestia ograniczenia handlu w niedzielę wciąż jest dla Polaków paląca, choć od wprowadzenia zakazu minęło już 5 lat. Posłowie z Polski 2050 chcą na nowo uregulować tę kwestię i przywrócić część niedziel handlowych. Projekt trafił już do Sejmu. Ile niedziel handlowych chcą wprowadzić politycy? Jak na zmianach skorzystaliby mieszkańcy wsi?

Ile jest niedziel handlowych w roku? 

Znaczne ograniczenia handlu w niedzielę wprowadzano od 2018 roku. W efekcie dziś obowiązują przepisy, według których w roku może być tylko siedem niedziel handlowych. Trzy z nich przypadają przed świętami (jedna przed Wielkanocą i dwie kolejne przed Bożym Narodzeniem). Pozostałe cztery to ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. 

Z zakazu handlu w niedzielę zwolnione są sklepy, w których sprzedaż tego dnia prowadzona jest przez właściciela, oraz następujące placówki handlowe: 

  • apteki,  
  • kwiaciarnie,  
  • stacje benzynowe,  
  • sklepy z dewocjonaliami,  
  • kioski z prasą i biletami,  
  • placówki pocztowe,  
  • piekarnie,  
  • cukiernie i lodziarnie,  
  • sklepy na dworcach i lotniskach. 

Ile niedziel handlowych chce wprowadzić Polska 2050? 

Jedną z obietnic polityków z Polski 2050, składanych przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2023, był powrót do dyskusji o złagodzeniu zakazu handlu w niedzielę. Po tym, jak Polska 2050 – Trzecia Droga weszła w skład koalicji rządzącej, temat powrócił. Polityk tego ugrupowania Ryszard Petru poinformował, że do Sejmu złożono projekt, który miałby wprowadzić dwie niedziele handlowe w miesiącu. Podczas konferencji prasowej Petru oświadczył, że takie rozwiązanie byłoby kompromisem pomiędzy obecnie obowiązującym zakazem a całkowitym przywróceniem handlu w niedzielę. 

Przeczytaj także: Zakupy w Wielkanoc 2024: kiedy sklepy będą otwarte?

Czy pracownicy handlu zgodzą się na pracę w niedzielę? 

Konsumenci często skarżą się na to, że w niedzielę nie mogą zrobić zakupów. To rozwiązanie jest jednak korzystne dla pracowników handlu i niewykluczone, że będą oni sprzeciwiać się przywracaniu handlu w dni świąteczne. Polska 2050 chce jednak zadbać również o osoby zatrudnione w tym sektorze. Złożony przez polityków projekt zakłada, że za pracę w niedzielę handlową pracownikowi przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie. Otrzymywałby także dzień wolny do wykorzystania w ciągu sześciu dni przed lub po pracującej niedzieli. 

Jakie są zalety wprowadzenia większej liczby niedziel handlowych? 

Przywrócenie większej liczby niedziel handlowych to nie tylko wygoda. Ryszard Petru na konferencji prasowej podał, że szacuje się, iż wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu poskutkuje wzrostem obrotu sklepów o 4 proc. i wzrostem zatrudnienia nawet do 40 tys. osób. Ma to także przynieść korzyść w postaci mniejszego marnowania produktów spożywczych. 

Przeczytaj także: Niedziele handlowe w marcu 2024: czy zrobimy zakupy?

Jak mieszkańcy wsi skorzystają z dodatkowych niedziel handlowych? 

Co ciekawe, politycy zwrócili szczególną uwagę na mieszkańców wsi przy planowaniu projektu ustawy. Bartosz Romowicz z Polski 2050 zauważył bowiem, że osoby z małych miejscowości muszą często udawać się na duże zakupy do miejsc oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Zdarza się, że biorą w tym celu wolne w ciągu tygodnia. Częściowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę byłoby dla takich osób korzystne, ponieważ mogłyby wykorzystać weekend na zaopatrzenie się w niezbędne produkty nawet w odległych sklepach.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 17:18