StoryEditorHandel w święta

Zakupy w Wielkanoc 2024: kiedy sklepy będą otwarte?

Przy okazji świąt wielkanocnych czeka nas kilka dni wolnego. W związku z tym pojawią się także ograniczenia w handlu, związane z dniami ustawowo wolnymi od pracy. W jakim wymiarze godzin sklepy będą czynne przed Wielkanocą? Kiedy zrobić zakupy?

Kiedy zrobić zakupy przed Wielkanocą? 

Do Wielkanocy zostały dwa tygodnie. W 2024 roku przypada ona na przełomie marca i kwietnia: Wielkanoc świętujemy 31 marca, a lany poniedziałek 1 kwietnia. Jest więc jeszcze sporo czasu, by zrobić duże świąteczne zakupy. Warto pamiętać, że będziemy mieli do tego dodatkową okazję. Zgodnie z prawem regulującym ograniczenie handlu w niedziele, niedziela przed Wielkanocą jest dniem handlowym. W związku z tym 24 marca zrobimy zakupy w każdym sklepie czy galerii handlowej. Tego samego dnia przypada także Niedziela Palmowa – w to święto sklepy będą otwarte. Jednak już w okresie triduum paschalnego sprawa się komplikuje. 

Przeczytaj także: Wielkanoc 2024 – kiedy uczniowie mają przerwę od szkoły?

Kiedy są niedziele handlowe 2024? 

W roku kalendarzowym pozostało już tylko kilka niedziel handlowych. Tak się jednak składa, że po 24 marca na kolejną nie trzeba będzie długo czekać: sklepy będą czynne w niedzielę poprzedzającą majówkę, czyli 28 kwietnia. Pozostałe niedziele handlowe w 2024 roku przypadają na dni: 

  • 30 czerwca,  
  • 25 sierpnia,  
  • 15 grudnia,  
  • 22 grudnia. 

Czy w Wielkanoc sklepy będą otwarte? 

Święta wielkanocne obejmują niedzielę i poniedziałek. Są to dni ustawowo wolne od pracy dla większości zawodów, w tym także dla pracowników sklepów. Zarówno w wielkanocną niedzielę, jak i w poniedziałek, większość sklepów będzie więc zamknięta. Nie zrobimy zakupów w placówkach dużych sieci handlowych. Czynne mogą być lokalne sklepiki, jeżeli sprzedaż prowadzona będzie przez właściciela. Od zakazu handlu uchylić mogą się również niektóre placówki działające na zasadzie franczyzy np. z siecią Żabka czy Carrefour Express. Warto się jednak upewnić, w jakich godzinach będą otwarte - mogą się one różnić od normalnej działalności danego sklepu. 

Czy w Wielką Sobotę sklepy są otwarte? 

Wielkanoc to czas religijnego skupienia, lecz także spotkań z bliskimi, którym towarzyszą liczne przygotowania. Lepiej zawczasu zrobić zapasy, bowiem tuż przed świętami sklepy są czynne nieco inaczej niż zwykle. Wielki Piątek jest zwykłym dniem pracującym. Tego dnia handel będzie funkcjonował jak w pozostałe dni robocze. Jednak już w Wielką Sobotę zakupy zrobimy tylko do godziny 14.00. Później sklepy będą zamknięte i otworzą się dopiero we wtorek 2 kwietnia. Skrócenie godzin otwarcia sklepów w Wielką Sobotę wynika z przepisów ograniczających handel w niedziele i święta.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:37