Kiedy jest Wielkanoc 2024?
W tym roku w Wielkanoc sporo będzie się działo za sprawą nakładających się na siebie świąt i rytuałów. Data Wielkanocy zależy od terminu pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W bieżącym roku najbliższa niedziela po pierwszej wiosennej pełni wypadnie 31 marca. Tego dnia w nocy przestawiamy także zegary z 2:00 na 3:00. 1 kwietnia natomiast będziemy obchodzić Poniedziałek Wielkanocny, czyli śmigus-dyngus. Lany poniedziałek zbiegnie się również z dniem żartów, czyli z prima aprilis.
Wielkanoc 2024 – ile potrwa przerwa świąteczna?
Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny to dni ustawowo wolne od pracy i nauki. Wiosenna przerwa świąteczna dla uczniów potrwa jednak nieco dłużej, bo od 28 marca do 2 kwietnia. W przypadku dorosłych jest nieco inaczej – do pracy będzie trzeba wrócić 2 kwietnia, pracownicy nie mogą liczyć na dodatkowy dzień wolnego. Jako że święta wielkanocne wypadają 31 marca i 1 kwietnia, osoby chętne na dłuższy wypoczynek mogą wziąć urlop w dniach 2 – 5 kwietnia i w ten sposób zyskać wolne od 30 marca do 7 kwietnia. Dzieci szkolne bez względu na wszystko mają wolne przez 6 dni, od czwartku do wtorku.
Wielkanoc 2024
Warto pamiętać, że ważny czas, czyli Wielki Tydzień rozpoczyna już Niedziela Palmowa. Tego dnia panuje zwyczaj przygotowywania różnokolorowych palm upamiętniających wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W Wielki Tydzień obchodzimy także Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, to wtedy sprawowana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, jako wspomnienie ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa przez Chrystusa. Wielki Piątek to pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie ma liturgii eucharystycznej, ale odprawiana jest liturgia słowa. W Wielką Sobotę tradycyjnie przy Grobie Pańskim pełnią wartę strażacy, ministranci i harcerze. Jednym z najważniejszych obrzędów jest poświęcenie pokarmów, czyli święconka. W Niedzielę Wielkanocną w kościele odprawiana jest msza rezurekcyjna ogłaszająca Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Angelika Drygas
Fot. envato elements