StoryEditorŚwięta wiosenne

Wielkanoc 2024 – kiedy uczniowie mają przerwę od szkoły?

12.03.2024., 09:03h
Wielkanoc już niebawem. To jedno z najważniejszych świąt w naszym kraju, dlatego jest ustawowo wolne od pracy. Na odpoczynek czekają nie tylko dorośli, ale także dzieci. Kiedy zaczyna się i kończy przerwa świąteczna?

Kiedy jest Wielkanoc 2024?

W tym roku w Wielkanoc sporo będzie się działo za sprawą nakładających się na siebie świąt i rytuałów. Data Wielkanocy zależy od terminu pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W bieżącym roku najbliższa niedziela po pierwszej wiosennej pełni wypadnie 31 marca. Tego dnia w nocy przestawiamy także zegary z 2:00 na 3:00. 1 kwietnia natomiast będziemy obchodzić Poniedziałek Wielkanocny, czyli śmigus-dyngus. Lany poniedziałek zbiegnie się również z dniem żartów, czyli z prima aprilis.

image
Domowe wypieki

Ciasto drożdżowe z rodzynkami na Wielkanoc. Smakuje jak od babci!

Wielkanoc 2024 – ile potrwa przerwa świąteczna?

Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny to dni ustawowo wolne od pracy i nauki. Wiosenna przerwa świąteczna dla uczniów potrwa jednak nieco dłużej, bo od 28 marca do 2 kwietnia. W przypadku dorosłych jest nieco inaczej – do pracy będzie trzeba wrócić 2 kwietnia, pracownicy nie mogą liczyć na dodatkowy dzień wolnego. Jako że święta wielkanocne wypadają 31 marca i 1 kwietnia, osoby chętne na dłuższy wypoczynek mogą wziąć urlop w dniach 2 – 5 kwietnia i w ten sposób zyskać wolne od 30 marca do 7 kwietnia. Dzieci szkolne bez względu na wszystko mają wolne przez 6 dni, od czwartku do wtorku.

image
Ciekawe pomysły

3 nietypowe desery na Wielkanoc dla dzieci

Wielkanoc 2024

Warto pamiętać, że ważny czas, czyli Wielki Tydzień rozpoczyna już Niedziela Palmowa. Tego dnia panuje zwyczaj przygotowywania różnokolorowych palm upamiętniających wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W Wielki Tydzień obchodzimy także Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, to wtedy sprawowana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, jako wspomnienie ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa przez Chrystusa. Wielki Piątek to pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie ma liturgii eucharystycznej, ale odprawiana jest liturgia słowa. W Wielką Sobotę tradycyjnie przy Grobie Pańskim pełnią wartę strażacy, ministranci i harcerze. Jednym z najważniejszych obrzędów jest poświęcenie pokarmów, czyli święconka. W Niedzielę Wielkanocną w kościele odprawiana jest msza rezurekcyjna ogłaszająca Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

image
Wielkanoc 2024

Trendy na Wielkanoc 2024 – jakie ozdoby są modne?

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:55