StoryEditorStrajk Poczty Polskiej

Listonosze nie przyjadą do wsi? Na Poczcie Polskiej może być strajk

09.10.2023., 13:00h
Poczta Polska ma kłopoty. Sytuację pogarsza widmo strajku. Jednocześnie rośnie niechęć do spółki, ponieważ poziom usług się zaniża, a pracownicy nie są dobrze opłacani. Bądź co bądź, potencjalny strajk dla mieszkańców wsi nie jest dobrą informacją.

Z roku na rok Poczta Polska traci zaufanie społeczeństwa. Sporo osób narzeka na usługi oferowane przez spółkę Skarbu Państwa. Także pracownicy mają dość warunków, jakie są im zaproponowane. Jeśli podczas rozmów z rządem nie znajdzie się miejsce na kompromis, możemy spodziewać się strajku ostrzegawczego, już w środę, o czym informowała "Rzeczpospolita".

Strajk pracowników Poczty Polskiej – jakie są postulaty?

Pracownicy domagają się:

  • wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 800 zł miesięcznie,
  • waloryzacji pensji o poziom inflacji za poprzedni rok,
  • wypłatę pieniędzy od 1 listopada,
  • obietnicy, że minimalne wynagrodzenie ma być wyższe niż płaca minimalna w Polsce.

Strajk Poczty Polskiej – kiedy?

Ponadto, związkowcy oskarżają pracodawcę o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej. Wobec takiej sytuacji chcą podjąć kroki prawne. W środę 11 października przeprowadzą na Poczcie Polskiej dwugodzinny strajk ostrzegawczy, jeśli w poniedziałek rząd nie podejmie z nimi negocjacji.

image
Strajk na horyzoncie?

Listonosze będą protestować? Chcą większych wynagrodzeń i traktowania z szacunkiem

Poczta Polska i finanse

Tymczasem Poczta Polska boryka się z kłopotami finansowymi – straty w latach 2021-2022 są liczone w milionach – wynoszą nawet ponad 800 mln zł. A ma być jeszcze gorzej. To dlatego widmo podwyżek dla spółki jest niewyobrażalnym posunięciem, zwłaszcza że wzrost pensji minimalnej już w znacznym stopniu nadszarpnął budżet.

Poczta Polska – czy Bruksela pomoże?

Poczta Polska liczy na pomoc Brukseli. Dlaczego? Na konto spółki ma wpłynąć rządowe wsparcie, a dokładnie 191 mln zł za 2021 rok i 593 mln zł za 2022 rok. Zielone światło na tę transzę musi jednak dać Komisja Europejska. Jak informuje "Rzeczpospolita", Ministerstwo Aktywów Państwowych niezbędny wniosek złożyło z poślizgiem, a do samego projektu jest sporo uwag. To niestety wróży czarny scenariusz dla Poczty Polskiej.

Poczta Polska – zła sytuacja

Związkowcy nie dostali informacji o wynikach działalności operacyjnej spółki, choć o to prosili. Skarżą się na nepotyzm i zawyżone pensje dla managerów na wysokich stanowiskach, co ma rujnować sytuację ekonomiczno-finansową spółki. Mówi się także o degradacji Poczty Polskiej i braku szacunki do tej instytucji.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: "Rzeczpospolita", biznes.interia.pl

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:26