StoryEditorNiedziele handlowe

Niedziele handlowe – głosy krytyki nowego projektu ustawy

20.05.2024., 14:32h
Niedziele bez handlu funkcjonują w Polsce już wiele lat. Jednak temat ten wzbudza wciąż wiele emocji i jest dla wielu osób kontrowersyjny. Dyskusja rozgorzała na nowo po tym, jak światło dzienne ujrzał nowy projekt ustawy autorstwa Polski 2050.

Spis treści:

Projekt ustawy – dwie niedziele handlowe w miesiącu

Projekt ustawy a dodatkowe wynagrodzenie 

Projekt ustawy – a dyskryminacja

 

Projekt ustawy – dwie niedziele handlowe w miesiącu

Liberalizacja prawa zakłada wprowadzenie handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca zamiast ostatnich niedziel w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Zobacz także: Liczba niedziel handlowych w miesiącu wzrośnie?! Polska 2050 złożyła projekt

W grudniu przed Bożym Narodzeniem pracująca miałaby być pierwsza niedziela grudnia oraz dwie kolejne poprzedzające święto, a jeśli niedziela wypadnie w Wigilię, będzie dniem wolnym od pracy. Przed świtami Wielkanocy handlowa będzie niedziela poprzedzająca święto, a jeśli wypada ona jako pierwsza lub trzecia w miesiącu, zakaz nie będzie obowiązywał także tydzień wcześniej.

Projekt ustawy a dodatkowe wynagrodzenie 

Autorzy projektu nowelizacji ustawy chcą, aby pracownicy byli wynagradzani dodatkowo, jeśli będą pracować w niedziele handlowe. Chodzi o wynagrodzeniu w podwójnej wysokości. Pracodawca powinien także zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po niedzieli pracującej. Wszystkie te zapisy dotyczą sklepów, w których wcześniej handel był niemożliwy w ostatni dzień tygodnia, a więc pracownicy np. stacji paliw oraz innych punktów należących do wyjątków nie mogą liczyć na te przywileje. W projekcie znalazł się także zapis o tym, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w miesiącu kalendarzowym.

Przeczytaj także: Niedziele handlowe 2024

Projekt ustawy – a dyskryminacja

Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa odniósł się krytycznie do tego projektu. Wskazuje na nierówne traktowanie wszystkich pracowników, dyskryminację tych zatrudnionych np. na stacji benzynowej, czy w innych branżach (w gastronomii czy transporcie). – Ustawa Polski2050, którą będzie przedstawiał w Sejmie Ryszard Petru, zakłada, że handel byłby dopuszczalny w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. Zarazem praca w niedziele handlowe byłaby podwójnie płatna, ale dotyczyłoby to tylko tych sklepów, w których dotychczas obowiązywał zakaz handlu. We wszystkich pozostałych placówkach handlowych (np. na stacjach benzynowych czy w sklepach przy dworcach) nie byłoby wyższych stawek. Zgodnie z ustawą nie byłoby też wyższych stawek dla osób zatrudnionych w ramach umów cywilno-prawnych – podkreśla Piotr Szumlewicz. 

image
Niedziele handlowe
FOTO: Envato Elements

Według przewodniczącego przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa ustawa Polski2050 nie rozwiązuje istotnych problemów dotyczących pracy w niedziele. Związek proponuje, by do Kodeksu pracy wpisać 2,5 razy wyższe stawki za pracę w niedziele i święta dla wszystkich osób pracujących w dni ustawowo wolne od pracy, niezależnie od branży i rodzaju umowy. Piotr Szumlewicz podkreśla, że lepiej napisać ustawę od nowa i wprowadzić regulacje odnośnie wszystkich osób pracujących w niedziele.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 04:26