StoryEditorPamiętaj o szczepieniu

Pierwszy przypadek wścieklizny w Polsce w 2023 roku! Na co uważać w lesie?

09.05.2023., 12:00h
Wścieklizna to straszna choroba. Na szczęście coraz lepiej radzimy sobie z niwelowaniem jej ognisk. Jednak co roku w naszym kraju notuje się co najmniej kilkadziesiąt przypadków zachorowań. Co zrobić w przypadku ugryzienia?

Szczepienia przeciw wściekliźnie

W 2023 r. przeprowadzono wiosenną akcję doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie na obszarze województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko - pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 roku.

Pierwszy przypadek wścieklizny

Główny Lekarz Weterynarii poinformował właśnie o wystąpieniu pierwszego w 2023 roku ogniska wścieklizny na terenie naszego kraju. Badania zostały wykonane pod koniec kwietnia. Wścieklizna została wykryta u padłego lisa w miejscowości Struża, w gminie Trawniki, w powiecie świdnickim, w województwie lubelskim.

Szczepienia przeciw wściekliźnie – komunikaty

Według informacji przekazanych przez Powiatowego Inspektora Weterynarii w Zwoleniu: akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie miała miejsce w dniach 25 marca – 16 kwietnia 2023 roku. Szczepionka była rozrzucana i ręcznie, i z samolotów na lasy, pola i łąki. Co roku pojawiają się takie komunikaty – informowanie społeczeństwa o tych praktykach jest niezwykle ważne – przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać, ponieważ zwierzęta leśne jej nie zjedzą, jeśli poczują zapach człowieka. Ponadto, przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki właściciele czworonogów powinni zachować szczególną ostrożność w czasie spacerów.

Jak wygląda szczepionka przeciw wściekliźnie

Szczeponka dedykowana lisom znajduje się najczęściej w środku przynęty w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Lis jest najbardziej podatny na zakażenie wirusem wścieklizny.

Szczepionka przeciw wściekliźnie – jak się zachować w lesie? 

  • Nie należy ani podnosić, ani dotykać przynęt ze szczepionką.
  • Jeśli nastąpi kontakt szczepionki z otwartą raną, oczami, jamą ustną czy nosem, należy te miejsca przemyć wodą i mydłem oraz zgłosić się do lekarza.
  • Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w domu.
  • W wypadku kontaktów zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Wścieklizna – prawa i obowiązki

Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Właściciele psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Wścieklizna w Polsce

W 2021 roku odnotowano łącznie 110 przypadków wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Do listopada 2022 roku potwierdzono 36 przypadków.

image
Nowy dom dla psów ze schroniska

Jak zaadoptować psa?

Profilaktyka wścieklizny:

  • należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi,
  • nie wolno dotykać martwych zwierząt – o znalezisku informujemy policję, straż miejską lub służby weterynaryjne,
  • trzeba dbać o regularne szczepienia swoich zwierząt,
  • nie należy wypuszczać z domu kotów i psów bez kontroli.

Co zrobić w razie ugryzienia?

Po pogryzieniu lub oślinieniu przez zwierzę dzikie lub domowe bez książeczki szczepień ranę przemywamy kilkakrotnie wodą z mydłem oraz dezynfekujemy. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. 

 

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl, wetgiv.gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 19:18