O ile powiększyła się powierzchnia Polski?
Ustalenie powierzchni Polski nie jest sprawą łatwą. Pod uwagę można brać różne obszary:
- powierzchnię lądową;
- powierzchnię administracyjną;
- powierzchnię lądową wraz z morskimi wodami wewnętrznymi;
- powierzchnię terytorium Polski wraz z morzem terytorialnym.
W większości ogólnoświatowych zestawień podaje się powierzchnię lądową. Jeszcze do niedawna w przypadku naszego kraju figurowała liczba 311 895 km2. Ta wartość jest już jednak nieaktualna! Główny Urząd Statystyczny poinformował, że powierzchnia Polski powiększyła się od zeszłego roku o ponad 121 tys. ha.
Przeczytaj także: Jakie są najwyżej położone wsie w Polsce? Poznaj 3 z nich!
Dlaczego powierzchnia Polski powiększyła się?
Powiększanie się powierzchni Polski może wydawać się czymś nietypowym, wszak nie każdego dnia jesteśmy informowani o tym, że nasz kraj urósł. Okazuje się jednak, że jest to zjawisko, które powtarza się cyklicznie. Polega ono na dostosowaniu granic jednostek terytorialnych do linii podstawowej morza terytorialnego. W przypadku Polski jest to oczywiście Morze Bałtyckie. Właśnie dzięki temu kraj uchodzi dziś za większy. Wcześniej powierzchnia Polski wynosiła 31 272 030 ha, a teraz jest to już 31 393 136 ha.
Przeczytaj także: 10 najpopularniejszych nazw wsi w Polsce
Jak zmieniła się powierzchnia dwóch województw?
Ze względu na to, że powierzchnia Polski zmieniła się w związku z dostosowaniem do linii podstawowej morza, zmienił się także obszar dwóch województw. Jak można się domyślać, chodzi o te położone na północy kraju. Dzięki nowym pomiarom powierzchnia województwa pomorskiego zwiększyła się o 121 109 ha.
Przeczytaj także: TOP 10 największych wsi na Pomorzu
Jak się okazuje, odnotowano także spadek. Województwu zachodniopomorskiemu ubyło 3 ha powierzchni. Ubytek jest jednak na tyle niewielki, że w ostatecznym bilansie Polska i tak się powiększyła.
Przeczytaj także: TOP 10 największych wsi na Warmii i Mazurach
Wszystkie te zmiany są wynikiem rozporządzenia Rady Ministrów (z dnia 13 stycznia 2017 r.) w sprawie szczegółowego przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej.
Przeczytaj także: Zalipie – polska wieś, która zainspirowała twórców "Wiedźmina"
oprac. Teresa Karwacka
fot. envato elements